Репозитарій

ЛНМУ імені Данила Галицького

Впродовж останніх років спостерігається зростання рівня бронхо-легеневої патології, як в Україні, так і в усьому світі. Для вивчення механізмів розвитку захворювань органів дихальної системи використовують моделювання на тваринах. Дуже часто як експериментальну біологічну модель обирають білого щура. При цьому дуже важливо знати морфологічні особливості органів дихання тварин у нормі, оскільки для них характерні специфічні видові особливості.

Для успішного проведення експериментальних досліджень, пов’язаних з вивченням впливу екзо- та ендопатогенних чинників на структуру підшлункової залози, необхідно брати до уваги особливості анатомії вказаного органа експериментальних тварин. 

Остеопороз (ОП) є найпоширенішим метаболічним захворюванням кісток, що протягом тривалого часу може розвиватися асимптомно, виявляючи себе вперше переломом часто на тлі зниженої кісткової та м’язової маси (Yang J. et al., 2023). У жінок втрата кісткової маси прискорюється з настанням менопаузи, коли зниження мінеральної щільності сягає 2-3% на рік та у 5-20% жінок веде до розвитку ОП 1 типу із високим кістковим метаболізмом, далі сповільнюється як у жінок, так і у чоловіків та варіює у межах 0,1-0,5 % на рік з розвитком сенільного ОП, тому 90% пацієнтів із переломами шийки стегна мають ОП (Zaheer S, LeBoff MS, 2022). Зважаючи на демографічну ситуацію в Україні та прогресуючу тенденцію старіння населення, проблема ОП потребує своєчасного лікування (Ayers Ch, Kansagara D. et al., 2023). Активно здійснюється пошук ліків від ОП для ветеранів з травмою спинного мозку, що надзвичайно актуально тепер в умовах війни (Nour Z. et al., 2019). Індукований глюкокортикоїдами ОП під час лікування деяких захворювань, зокрема ускладнених ковідним синдромом, становить окрему ланку патогенезу цього захворювання (Mahitthiharn K, Kovindha A. et al., 2023)

Двостулковий аортальний клапан (АК) є найбільш поширеною вродженою вадою серця – частота його у популяції становить від 0,5% до 2%, 
причому у жінок ця патологія зустрічається у 3-4 рази рідше. Не зважаючи на те, що ця вада належить до легких вроджених вад серця, 80% діагностованих пацієнтів із двостулковим аортальним клапаном для збереження якості життя потребують заміни аномального клапана. Слід згадати також вроджені захворювання та стани, асоційовані із наявністю двостулкового АК. Майже 1/10 випадків є родинними. Асоційованими станами слід вважати синдром дисплазії сполучної тканини, зокрема синдром Марфана та синдром Тернера, а також синдром Дауна.

Популярні наукові праці, статті та інше