УДК: 616-082-058-038-084: 618.39
Тімченко Наталія Федорівна. Медико-соціальне обгрунтування ризик-орієнтованої моделі профілактики невиношування вагітності : дис. ... д-ра філософії : [спец.] 22, 222 / Н. Ф. Тімченко. - Львів, 2023. - 187 с. - Бібліогр.: с. 140-160 (191 назва).
Комплексним медико-соціальним дослідженням вирішено важливе науково-практичне завдання: обґрунтовано інноваційну персоналізовану ризик-орієнтовану модель профілактики невиношування вагітності, ключовим елементом якої є імплементація мобільного застосунку «Індивідуальний прогноз щодо виникнення патології невиношування вагітності» на рівні ПМД при наданні акушерсько-гінекологічної допомоги вагітним.
- Проведений аналіз міжнародних та вітчизняних наукових джерел засвідчив актуальність проблеми невиношування вагітності. Частота невиношування вагітності залишається на високому рівні у більшості країн світу та навіть має тенденцію до зростання. Щороку в світі народжуються приблизно 15 мільйонів недоношених немовлят, це складає понад 11% з числа усіх світових пологів. В Україні, за даними МОЗ, втрачаються від 15 до 27 % усіх клінічно встановлених / підтверджених вагітностей. Причому 85% невиношування завершуються викиднем, а 15% - передчасними пологами.
- Епідеміологічний аналіз поширеності невиношування вагітності в Україні та у Львівській області за 8 років (2014-2021 роки) показав чітку тенденцію до щорічного зростання співвідношення загального показника невиношування до загального числа вагітностей. В Україні цей показник зріс від 5,50 випадків на 100 вагітностей у 2014 році до 6,22 випадки на 100 вагітностей у 2021 році (на 13,09%); у Львівській області – від 3,57 випадків до 4,72 випадки невиношування на 100 вагітностей (на 32,21%) відповідно. Число самовільних абортів в Україні мало чітку тенденцію до щорічного зниження (в середньому на 3,45% щорічно). Водночас у Львівській області динаміка самовільних абортів протягом 8 років мала хвилеподібну тенденцію до зниження із зростанням їх числа у 2015, 2018, 2019 та 2020 роках та спаданням у 2016, 2017 та 2021 роках, при загальному зниженні у 2021 році порівняно з 2014 роком на 33,96% (в Україні – на 17,59%).
- Використовуючи модель прогнозування за допомогою експоненціального згладжування за двохпараметричним методом Холта для передбачення показників співвідношення кількості невиношування до загального числа вагітностей в Україні та у Львівській області у найближчу перспективу, отримано прогностичні показники, які засвідчують, що за інших незмінних умов у 2026 році в Україні показник співвідношення кількості невиношування до загального числа вагітностей становитиме 6,37 випадків невиношування на 100 вагітностей, а у Львівській області – 5,38 випадків невиношування на 100 вагітностей.
- За результатами дослідження було встановлено найбільш значущі поведінкові фактори ризику невиношування вагітності: перша вагітність, одинока вагітна, зовнішній стрес у соціумі та перенавантаження нервової системи на робочому місці, частота вживання алкогольних напоїв 2-3 рази на місяць та надання переваги вину, додаткове фізичне навантаження по типу спортивної ходьби, бігу та заняття професійним спортом. Доведено превентивний вплив на невиношування вагітності додаткового вживання мікронутрієнтів, а саме фолієвої кислоти та йоду у рекомендованих дозах у відповідні терміни вагітності. Найбільш значущими інфекційними факторами ризику були COVID-19, герпес 1 типу, токсоплазмоз та хламідійна інфекція, екстрагенітальними факторами ризику – автоімунний тиреоїдит, цукровий діабет, алергічний риніт/синусит.
- З-поміж 30 досліджуваних чинників ризику невиношування вагітності за допомогою методу логістичної регресії було виокремлено 14 чинників, які впливають та дозволяють прогнозувати виникнення патології невиношування вагітності з точністю 90,3%: емоційна перенапруга/стрес; відсутність першого ультразвукового та біохімічного (ХГЛ і РАРР-білок) скринінгів; герпес 1 типу (губи, ніс) в анамнезі; хламідійна інфекція в анамнезі; COVID-19 в анамнезі; ангіна в анамнезі; алергічний риніт/синусит; аутоімунний тиреоїдит; наявність діабету І типу; застосування штучної інсемінації; надання переваги вину серед алкогольних напоїв; вживання додатково препаратів йоду в дозі менше 200 мкг на добу з моменту коли взнала про вагітність до кінця вагітності та фолієвої кислоти у дозі менше 400 мкг на добу з моменту коли взнала про вагітність до кінця 16 тижнів вагітності або взагалі їх не вживання; сімейний стан (неодружена); тривала робота біля комп'ютера за добу. Серед наведених чинників найбільший вплив мали: наявність діабету І типу (коефіцієнт регресії =22,396), хламідійна інфекція в анамнезі (=3,272) та герпес 1 типу (губи, ніс) в анамнезі (=2,813).
- Опрацьований мобільний застосунок «Індивідуальний прогноз щодо виникнення патології невиношування вагітності» дозволяє прогнозувати ризик патології передчасного переривання вагітності та є ключовим елементом ризик-орієнтованої моделі попередження невиношування вагітності. Застосунок працює у двох режимах: у режимі пацієнта та у режимі лікаря. У режимі «Пацієнта» після прийняття політики конфіденційності надається можливість за допомогою стандартних елементів-відміток вказати дані анамнезу (факторів ризику), які будуть необхідні для прогнозу невиношування вагітності. Режим «Лікаря» дозволяє продовжити роботу програми в розширеному режимі, що, окрім основної функції відміток чинників ризиків, має також можливість роботи з багатьма записами на одному пристрої, тобто реєстрації великої кількості пацієнток та можливість зберігати багато даних на одному пристрої і в подальшому їх аналізувати.
- У системі профілактичної моделі попередження невиношування вагітності на первинному рівні надання медичної допомоги передбачено 3 ключових вектори роботи: збір інформації; аналіз отриманої інформації; опрацювання та реалізація управлінських рішень, яка включає обов’язковий контроль за їх виконанням та отримання зворотного зв’язку щодо ефективності пропонованої Моделі як від лікарів, так і від пацієнток. Експертна оцінка довела важливість і прогнозовану ефективність опрацьованої Моделі та показала її переваги й необхідність впровадження в практичну медицину. Впровадження розробленої нами ризик-орієнтованої моделі попередження невиношування вагітності приведе, на нашу думку, до покращення та зміцнення здоров’я жіночого населення, і тим самим зможе поліпшити демографічну ситуацію в країні, що особливо важливо у складний теперішній час, пов’язаний з викликами сьогодення, які призвели до зниження чисельності населення України (пандемія Ковід-19 та воєнний стан), а введення в практику мобільного застосунку «Індивідуальний прогноз щодо виникнення патології невиношування вагітності» вважаємо своєчасною та важливою інновацією, яка допоможе в реалізації моделі