УДК: 615.035:614.274

Відповідно до рекомендацій міжнародних настанов та протоколів, клінічним фармацевтам необхідно здійснювати медикаментозне рев’ю як комплексний структурований процес, серед основних етапів якого: підготовка та збір інформації, виявлення лікопов’язаних проблем (DRPs), погодження втручань, документування, що включає розробку плану фармацевтичної опіки, впровадження втручань та наступний супровід.

У магістерській роботі встановлено, що при здійсненні медикаментозного рев’ю, аналіз лише медикаментозної історії, при недоступності клінічних даних хворого, дозволяє виявляти та вирішувати проблеми вибору дозування лікарських засобів та тривалості фармакотерапії, натомість виявлення проблем прояву побічних реакцій на ліки, не оптимального ефекту фармакотерапії та лікової поведінки переважно потребує комунікації з пацієнтом. Виявлення більшості проблем вибору лікарських засобів залежить від повноти й точності клінічних даних та медикаментозної історії пацієнта, засвідчуючи важливість доступу клінічного фармацевта до такої інформації на етапі підготовки та збору даних при здійсненні медикаментозного рев’ю.

УДК: 615.212.7:614.2(477)

У магістерській роботі вивчено міжнародний досвід застосування медичного канабісу. Проведено порівняльний аналіз фармакологічних властивостей основних канабіноїдів. Встановлено, що тетрагідроканабінол (ТHC) та канабідіол (CBD) мають різний механізм дії, психоактивний потенціал та профіль безпеки. Проаналізовано нормативно-правову базу застосування медичного канабісу в Україні. Здійснено аналіз клінічної ефективності застосування медичного канабісу згідно даних доказової медицини. Опрацьовані рекомендації фармацевтичної опіки, орієнтовані як на медичних фахівців так і на пацієнта з метою підвищення якості та безпеки застосування медичного канабісу. Розроблено інформаційну пам’ятку для пацієнта, що узагальнює ключові аспекти безпечного та ефективного використання препаратів канабісу в медичних цілях. Сформовано рекомендації до менеджменту застосування медичного канабісу в Україні, ключові елементи якого включають: аналіз законодавства України; формування чіткого переліку медичних показань з урахуванням доказових даних до застосування медичного канабісу; оцінку основних побічних ефектів, довгострокових наслідків та лікових взаємодій; розробку стандартів фармацевтичної опіки як ефективного інструменту реалізації менеджменту на рівні практичної охорони здоров’я.

УДК: 614.274:615.03

В магістерській роботі проаналізовано 177 реальних рецептів та проведено комплексне дослідження з порівняння лікопов’язаних проблем (DRPs), ідентифікованих у паперових і електронних рецептах за класифікацією PCNE v9.1. Досліджено проблемні питання, пов’язані з рецептурними лікарськими засобами на основі анкетного опитування фармацевтів і пацієнтів. Описано клініко-фармацевтичні кейси, на основі власного практичного досвіду фармацевта з виявлення DRPs, що виникали в процесі відпуску ліків за рецептом в умовах аптеки та потребували різних підходів до їх вирішення. Систематизовано і сформульовано елементи доказової фармацевтичної опіки при відпуску рецептурних ліків 3-х фармакотерапевтичних груп (антидепресанти, антипсихотичні та протиепілептичні) у розрізі показань, класів рекомендацій та рівнів доказів, які можуть бути використанні для розробки відповідних протоколів фармацевта. За результатами проведених досліджень опрацьовано клініко-фармацевтичну складову менеджменту рецептурних лікарських засобів, що включає 5 напрямків, впровадження яких дозволить вчасно вирішувати ідентифіковані лікопов’язані проблеми, уникати суперечливих ситуацій зі споживачами при відпуску ліків за рецептом, підвищити якість фармацевтичної опіки та покращити результати фармакотерапії.

УДК 615.33:005:616-053.2

У магістерській роботі проаналізовано особливості менеджменту застосування антимікробних засобів у педіатричній практиці. Досліджено асортимент антибіотиків у формі суспензій для перорального застосування, які представлені на фармацевтичному ринку України. За результатами аналізу інструкцій для медичного застосування суспензій антибіотиків, ідентифіковано та систематизовано потенційні ліко-пов’язані проблеми (drug-related problems, DRPs) антибіотикотерапії у дітей. За результатами анкетного опитування батьків дітей (n=153), вивчено реальну практику застосування антибіотиків у педіатричній практиці, визначено типові DRPs, які виникають при використанні рідких та твердих лікових форм вищевказаних лікарських засобів. Сформовано інформаційну листівку для батьків, яка може використовуватися як ефективний інструмент менеджменту антибіотик-асоційованих DRPs у педіатрії.

УДК: 614.35:615.03:615.017:615.065

У магістерській роботі сформовано модель фармацевтичної опіки (ФО) при застосуванні високоризикових ліків. Проведено оцінку алгоритмів формування переліків та проаналізовано 15 іноземних списків таких ліків, на онові якого відібрано лікарські засоби та фармакотерапевтичні групи, що можуть бути основою формування вітчизняного переліку ліків асоційованих з ризиками. Встановлено, що не існує уніфікованого переліку таких засобів, що потребує ретельного опрацювання. Наша модель ФО, окрім класичних етапів менеджменту медикаментозного процесу (повного медикаментозного анамнезу, оцінки взаємодій, врахування супутніх патологій та інших станів) передбачає впровадження, так званого, «подвійного чекапу» для високоризикових ліків на кожному етапі ФТ, що передбачає перевірку дозувань, взаємодій і небажаних ефектів двома незалежними фахівцями: лікарем та клінічним фармацевтом. Модель ФО орієнтована виключно на виконання функцій, передбачених у посадовій інструкції клінічного фармацевта: перевірка дозування, аналіз взаємодій, контроль за небажаними ефектами, а також надання консультацій пацієнтам щодо застосування ліків і моніторинг ефективності ФТ. Розроблена нами модель ФО є прототипом, що має гнучкий характер і може змінюватися залежно від потреб пацієнта та конкретного високоризикового ЛЗ. Це дозволяє адаптувати процес менеджменту до індивідуальних умов і особливостей пацієнта, що є важливим для досягнення оптимальних результатів у ФТ високоризиковими ліками.