Вступ. Похідні гетероциклічних скафолдів належать до групи сполук із доведеною значимістю у сучасній медичній хімії. З-поміж азотовмісних гетероциклів у сучасному дизайні лікарських засобів чільне місце посідають тіазольний та піридиновий цикли, що є ідеальними фармакофорними ядрами та універсальними скафолдами для розробки нових біологічно активних речовин.
Матеріали та методи. Дана робота присвячена систематичному вивченню та узагальненню основних тенденцій у галузі розробки потенційних протипухлинних лікарських засобів серед конденсованих похідних на основі тіазоло[4,5-b]піридину з використанням комплексу загальнонаукових методів пошуку, аналізу та систематизації інформації з різних джерел.
Результати та обговорення. Протягом останнього десятиріччя було опубліковано низку результатів досліджень нових похідних тіазоло[4,5-b]піридину як потенційних протипухлинних засобів. Зокрема, було проведено синтез та фармакологічний скринінг 4-([4,5-b]піридин-2-іл)аміно)бензолсульфонаміду та його похідних, що виявили подвійну антимікробну та протиракову дію.1 Природа замісника у положенні C5 піридинового циклу мала вирішальне значення для посилення обох видів активності. Також цитотоксичну активність було визначено для ряду нових C5, C6 і N3 заміщених похідних 3H-тіазоло[4,5-b]піридин-2-ону, що містили гідроксильну групу, метильний, естеріаліфатичні або естеріароматичні фрагменти в положенні С5 та/або алкільні, бензильні, фенілазо та іл-азобензолсульфонамідні фрагменти в положенні С6 базового скафолду.2 Досліджувані сполуки проявили помітну протипухлинну активність, головним чином проти раку головного мозку і хребта, раку молочної залози, раку легенів та лейкемії. Стратегію раціонального дизайну було застосовано для синтезу 5-аміно-6-ізоціано-7-(тіофен-2-іл)тіазоло[4,5-b]піридин-2(3Н)-тіону на основі біоізостеричної модифікації та оптимізації структури росковітину.3 Отримана сполука продемонструвала високу in vitro цитотоксичність відносно клітинної лінії HCT-116 раку товстої кишки людини.
Висновки. Дизайн нових активних фармацевтичних інгредієнтів на основі конденсованого тіазоло[4,5-b]піридинового скафолду, що проявляють протипухлинну активність, базувався на використанні стратегії структурних модифікацій базового конденсованого скафолда за положеннями N3, C5, C6 і C7 з подальшим фармакологічним або in silico скринінгом.
Подяка: Олена Кленіна вдячна Universidad San Pablo CEU за постдокторську позицію для українських дослідників на 2022-2024 рр.