Клініко-експерементальне обґрунтування лікування та профілактики стоматитів на фоні хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту
- Стоматологія / Дисертації PhD / Українською
- Юлія Захарівна Лабуш/Yuliya Zaharivna Labush
-
Співавтори:
-
Науковий керівник / консультант:
Тарас Ілліч Пупін/Taras Pupin -
Голова СВР:
Олеся Іванівна Мартовлос/Olesia Martovlos -
Опоненти:
Анатолій Васильович Борисенко/Валентина Миколаївна Кулигіна/Anatoly Vasylovych Borysenko/Valentyna Mykolaiva Kulyhinal -
Рецензенти:
Оксана Марʼянівна Немеш/Зоряна Михайлівна Гонта/Oksana Mykhailivna Slaba/Olena Mykolayivna Vynogradova -
Кафедра:
Кафедра терапевтичної стоматології пародонтології та стоматології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького/Department of therapeutic stomatology periodontology and stomatology postgraduate education faculty of Danylo Halytsky Lviv National Medical University -
НДР:
0120U002131 -
УДК:
616.153 -
Doi:
-
ISBN:
- 139
АНОТАЦІЯ
Лабуш Ю.З. Клініко-експерементальне обґрунтування лікування та профілактики стоматитів на фоні хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту. − Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.
Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії (PhD) за спеціальністю 221 – «Стоматологія» – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2023.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної стоматології – підвищення ефективності профілактики та комплексного лікування захворювань слизової оболонки порожнини рота у хворих із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту та з надмірним рівнем споживання термопероксидних жирів шляхом застосування запропонованого лікувально-профілактичного комплексу.
Захворювання слизової оболонки є одною з важливих проблем стоматології. Досить часто вони виникають на фоні різних загальносистемних захворювань організму (уражень шлунково-кишкового тракту, сполучної тканини, ендокринних уражень тощо), що потребує певного раціонального підходу до їх діагностики та лікування.
В етіологію розвитку хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту (гастритів, панкреаатитів, виразки шлунку) покладено вживання твердої, гострої, гарячої їжі, вживання алкоголю, а також жирної та смаженої їжі з використанням термопероксидних харчових жирів за умов термічної обробки, в яких відбувається утворення вільних радикалів, пероксидів, альдегідів, кетонів та інших речовин, які мають токсичні властивості. Низкою досліджень показаний вплив порушень споживання жирів на виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту і на ураження слизової оболонки порожнини рота і пародонта.
Причиною нераціонального жирового харчування є споживання термічно оброблених жирів і жировмісних продуктів. Під час термічної обробки в їх складі утворюються токсичні речовини, так звані продукти термопероксидації. Головним джерелом цих продуктів є ненасичені жирні кислоти, які за умов високих температур (більше 150 °С) утворюють шкідливі транс-жирні кислоти, токсичні альдегіди, кетони, епоксиди і перекиси.
Встановлено, що джерелом цих токсичних продуктів є ненасичені жирні кислоти, особливо лінолева кислота (С18:2), яка в значній кількості (до 65 %) знаходиться в більшості рослинних олій, зокрема, в звичайній соняшниковій олії, споживання якої дуже поширено в Україні.
Проведені до цього часу експериментальні дослідження показали патогенну роль термопероксидних жирів в розвитку гепатиту, неспецифічного коліту і низки інших захворювань. В експериментальній стоматології за допомогою термопероксидної соняшникової олії відтворювали стоматит.
Однак, до цього часу залишається мало дослідженою токсична дія термопероксидних жирів, різних за жирнокислотним складом, не досліджено патогенетичні механізми розвитку термопероксидних уражень не тільки слизової оболонки порожнини рота, але й інших тканин і органів. Відсутність чітких уявлень про патогенез термопероксидних уражень стримує розробку ефективних засобів для їх профілактики та лікування.
В зв’язку з тим, що споживання термопероксидних жирів населенням України збільшується з кожним роком і враховуючі існуючі дані про шкідливість продуктів термопероксидації, можна вважати актуальним проведення наукових досліджень по розробці способів профілактики та лікування стоматиту з урахуванням патогенетичних механізмів.
Враховуючи дану проблему, нами визначені мета та завдання дослідження. Для досягнення поставленої мети і завдань дослідження нами відібрано 276 пацієнтів віком від 20 до 44 років, у яких після ретельного обстеження лікарями гастроентерологами виявлені хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, зокрема хронічні гастрити у 112 обстежених (40,58%, ДІ = 34,87-46,43), гастродуоденіти – у 54-х (19,57%, ДІ = 15,11-24,45), виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки – у 63-х (22,83%, ДІ = 18,07-27,96), коліти та ентероколіти – у 47-ми (17,03%, ДІ = 12,83-21,68).
Практично у всіх хворих із захворюваннями шлунково-кишкового тракту були виявлені генералізований пародонтит і низький рівень гігієни порожнини рота. З них у 141 пацієнта, що склало 51,09%, (ДІ = 45,2-56,96), виявлені певні прояви захворювань слизової оболонки порожнини рота. За допомогою анкетно-опитувального методу, за розробленою нами анкетою, було оцінено особливості структури харчування обстежених осіб з ураженнями слизової оболонки порожнини рота. Таким чином, це дозволило оцінити особливості та спрямованість харчування даної категорії хворих, зокрема підвищений рівень споживання смаженої (термопероксидної) соняшникової олії, припустити можливий вплив термопероксидних рослинних олій на виникнення уражень слизової оболонки порожнини рота та обгрунтувати проведення низки експерементальних та клінічних досліджень.
У подальшому в цих пацієнтів було більш ретельно обстежено порожнину рота і виявлені певні хронічні захворювання слизової оболонки порожнини рота: у 41 особи (36,61%, ДІ = 27,97-45,71) з 112 із хронічними гастритами, у 29 (53,70%, ДІ = 40,43-66,72) з 54 із гастродуоденітами, у 24 (38,10%, ДІ = 26,59-50,33) з 63 із виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки та у всіх 47 (100%, ДІ = 97,97-97,97) хворих з колітами та ентероколітами. Діагностику захворювань слизової оболонки порожнини рота проводили відповідно із загально прийнятою в Україні «Систематикою захворювань слизової оболонки порожнини рота» М.Ф. Данилевського та співавторів.
При діагностиці захворювань слизової оболонки порожнини рота нами виявлені однотипні ураження слизової оболонки порожнини рота та язика. Це дозволило їх об’єднати за основним клінічним стоматологічним діагнозом при обстеженні та комплексному лікуванні. При стоматологічному обстеженні кожної групи пацієнтів молодого віку із хронічними захворюваннями травного тракту частіше діагностували хронічний рецидивний афтозний стоматит (від 31,0 до 48,8% випадків) та хронічний катаральний стоматит (від 20,8 до 31,0%), рідше – гіперпластичний та десквамативний глосит (відповідно від 12,6 до 27,7% та від 9,8 до 20,8%). У об’єктивній симптоматиці переважали: катаральне запалення та виражений набряк слизової оболонки порожнини рота, особливо язика; характерний наліт на язиці (білуватого, жовтого іноді темного кольору, рясний, «обкладений» язик); гіпертрофія ниткоподібних сосочків, що оточують ділянки їх атрофії та десквамації; гіперплазія грибоподібних сосочків, які підвищуються над рівнем слизової спинки язика. Найбільш частим проявом уражень слизової оболонки порожнини рота при хронічних захворюваннях травного тракту був хронічний рецидивний афтозний стоматит. Стан гігієни порожнини рота у пацієнтів із захворюваннями слизової оболонки порожнини рота на фоні хронічних уражень травного тракту оцінений як незадовільний (в межах від 1,9±0,02 до 2,33±0,15 балів), що свідчило про його недостатній рівень.
Для підтвердження отриманих клінічних результатів було проведено визначення певних біохімічних та імунологічних показників у ротовій рідині обстежених пацієнтів. Встановлено, що при надмірному споживанні термопероксидних олій, яке сприяло розвитку хронічних уражень травного тракту та захворювань слизової оболонки порожнини рота, спостерігається стійка тенденція до підвищення активності еластази (до 1,68±0,13 мк-кат/л) та вмісту малонового діальдегіду (до 0,74±0,6 ммоль/л) при одночасному зниженні активності каталази (до 0,25±0,03 мкат/л) та підвищенні антиоксидантно-прооксидантний індексу (до 2,93±0,17), що свідчило про зростання запальних і прооксидантних процесів у порожнині рота. Вірогідне зниження рівня лізоциму (до 117±12 ОД/л) при аналогічному збільшенні уреази (до 0,31±0,03 мк-кат/л) сприяло підвищенню ступеня дисбіозу (до 0,18±0,02), що вказувало на значне порушення мікробіоми порожнини рота.
Також встановлено, що розвиток захворювань слизової оболонки порожнини рота в осіб із хворобами травного тракту супроводжується значним пригніченням місцевого гуморального імунітету, що підтверджувалось статистично вірогідним зниженням концентрації sIgA (до 0,87±0,04 г/л) та аналогічним підвищенням mIgA і IgG (відповідно до 0,55±0,037 та 3,07±0,02 г/л) відносно здорових осіб (р<0,05) та було обумовлено виснаженням його специфічної ланки при тривалому перебігу хронічних захворювань та зниженні загальної реактивності організму. Отже, за співвідношенням sIgA / mIgA у обстежених пацієнтів встановлено пригнічення «першої лінії гуморального захисту» на поверхні епітелію. Його порушення сприяло активації синтезу IgG («друга лінія гуморального захисту») на рівні власно слизового шару.
З метою вивчення впливу термопероксидних жирів на стан слизової оболонки порожнини рота та інших органів травної системи (слизових оболонок тонкої і товстої кишок, печінки і сироватки крові щурів) проведено експериментальне дослідження впливу термопероксидної соняшникової олії на організм експериментальних тварин, які отримували термопероксидну соняшникову олію протягом 2,5 місяців. Встановлено, що у щурів після споживання термопероксидної соняшникової олії протягом одного місяця активність еластази зростає на 67,5%, а вміст малонового діальдегіду ‒ на 38,2%, що свідчило про розвиток запально-дистрофічного процесу у слизовій оболонці рота, а саме токсичного стоматиту. Достовірне зниження активності фермента каталази і антиоксидантно-прооксидантного індексу вказувало на порушення балансу антиоксидантних систем в слизовій оболонці порожнини рота. Активність уреази мала тенденцію до збільшення при одночасному достовірному зниженні активності лізоциму на 47,2%, що свідчило про суттєве зниження рівня неспецифічного імунітету і зростання ступеню дисбіозу. Тривале споживання термопероксидної соняшникової олії (2,5 місяців) викликало загальну інтоксикацію організму щурів та призводило до розвитку запально-дистрофічних і дисбіотичних процесів не тільки в слизовій оболонці порожнини рота, але й в усіх органах травної системи експериментальних тварин.
Отримані дані дають підстави для використання з метою профілактики цих ускладнень антиоксидантних і антидисбіотичних засобів. Запобігти розвитку пероксидного стоматиту можна за допомогою оральних аплікацій мукозо-адгезивних гелів з вмістом фенольних сполук.
На наступному етапі дослідження застосування таблетованих поліфункціональних антидисбіотичних засобів для профілактики уражень слизової оболонки порожнини рота при тривалому споживанні термопероксидної соняшникової олії сприяло достовірному зниженню активності еластази та вмісту малонового діальдегіду, а також тенденцію до зниження активності уреази (на 6-13 %). Найбільш ефективним засобом виявився препарат «Квертулін», до складу якого входять пребіотик інулін, біофлавоноїд кверцетин і цитрат кальцію.
Попереднє застосування препарату «Квертулін» знижувало активність еластази на 31,6%, уреази − на 31%, а вміст малонового діальдегіду на 43,7%, в той самий час збільшувало активність лізоциму на 31,3 %, каталази − на 26,9%. Це підтверджувало лікувально-профілактичний ефект поліфункціонального антидисбіотичного препарату «Квертулін».
На основі проведених експериментальних досліджень був розроблений поліфункціональний антидисбіотичний засіб – фітогель, який містить пребіотик інулін і біофлаваноїд кверцетин (Патент України на корисну модель №202102280 “Спосіб використання термопероксидних жирів в харчуванні”). Спосіб передбачає аплікацію на слизову оболонку порожнини рота за 20-40 хв до прийому їжі фітогелю в дозі 0,5-1,0 г. Для посилення дії аплікацій фітогелю пацієнтам за 30 хвилин до її здійснення призначали одну таблетку препарату «Квертулін» виробництва НВА «Одеська біотехнологія» (Україна) в дозі 600 мг під язик, другу таблетку ‒ через 6 годин і третю ‒ через 12 годин, протягом 10 днів. У подальші терміни диспансерного нагляду пацієнтам рекомендували подібний курс аплікацій фітогелю та прийом таблеток «Квертулін» кожні 3 місяці.
Для оцінки ефективності запропонованого способу лікування пацієнтів із захворюваннями слизової оболонки порожнини рота на фоні хронічних уражень травного тракту внаслідок дії термопероксидних жирів усі хворі були поділені на 2 підгрупи: основну та порівнювальну. В обох групах пацієнтам було проведено комплексне етіопатогенетичне лікування загальносоматичного захворювання, що було призначене лікарем гастроентерологом відповідно до стандартних протоколів клінічного ведення хвороби. Місцеве лікування у пацієнтів обох груп було однаковим і було проведено згідно протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Терапевтична стоматологія» –наказ МОЗ України – К.: від 28.12.2002 № 507. Пацієнтам основної групи додатково застосовували запропонований нами спосіб лікування.
Ефективність лікування оцінювали на основі клінічного обстеження і результатів біохімічного та імунологічного дослідження ротової рідини. Аналіз безпосередніх результатів виявив високу ефективність розробленого методу лікування і профілактики рецидиву захворювань: сприяло усуненню явищ хронічного запалення слизової оболонки порожнини рота, нормалізації процесів десквамації епітелію, зникненню атрофічних і гіпертрофічних змін сосочків язика, значному скороченні термінів епітелізації афт слизової оболонки порожнини рота до 5-6 днів та зменшенню ризику рецидиву захворювань. Проведення запропонованих місцевих лікувальних заходів зменшувало больові відчуття пацієнтів, що дозволяло їм покращити гігієнічні заходи та гігієнічний стан порожнини рота (його середньостатистичні значення знаходились у межах від 0,9±0,07 до 1,3±0,09 балів, що відповідало задовільному рівню). Покращання гігієнічного стану порожнини рота полегшувало салівацію і підвищувало місцевий імунітет порожнини рота.
Після лікування основної підгрупи хворих встановлено вірогідне збільшення sIgA та аналогічне зменшення його мономерної форми (mIgA) та IgG. Отримані результати свідчили про нормалізацію гуморальної ланки специфічного місцевого імунітету, що пов’язано із позитивним впливом запропонованих лікарських засобів. У хворих підгрупи порівняння встановлено лише несуттєву тенденцію до покращення результатів імунологічного дослідження, що свідчило про невисоку ефективність і можливий рецидив захворювань слизової оболонки порожнини рота.
Отримані клінічні дані ефективності лікування підтверджували відповідні зміни біохімічних показників. Зокрема відмічена нормалізація біохімічних показників запалення слизової: рівня білка у ротовій рідині та активності еластази; перекисного окиснення ліпідів – зниження кількості малонового діальдегіду. Зменшення рівня активності уреази при одночасному зростанні активності антимікробного ферменту лізоциму сприяло зниженню ступеня дисбіозу, а зростання активності каталази та антиоксидантно-прооксидантного індексу – підвищенню антиоксидантного захисту в порожнині рота. У пацієнтів другої підгрупи (порівняння) значення біохімічних показників мали тенденцію до нормалізації, яка проте виражена менше, ніж у пацієнтів основної підгрупи.
При диспансерному спостереженні у терміни 3, 6 та 12 місяців після лікування всі пацієнти основної підгрупи не відмічали появи нових елементів ураження слизової оболонки порожнини рота, висипання афт, тоді як у 2-х (14,29%, ДІ = 1,57-36,58) з 14 пацієнтів групи порівняння була відмічена поява афт на слизовій оболонці рота, що підтверджувало ефективність пропонованого медикаментозного лікування.
Ключові слова: захворювання слизової оболонки порожнини рота, захворювання шлунково-кишкового тракту, лікування, профілактика, термопероксидні жири, поліфункціональні антидисбіотичні засоби.
SUMMARY
Labush Y.Z. Clinical and experimental substantiation of treatment and prevention of stomatitis on the background of the gastrointestinal tract chronic diseases. – Manuscript.
Dissertation for a scientific degree of Doctor of Philosophy, specialty 221 "Dentistry" – Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ministry of Health of Ukraine, Lviv, 2023.
The dissertation provides a theoretical generalization and a new solution to the current scientific problem of modern dentistry – increasing the effectiveness of the prevention and comprehensive treatment of diseases of the oral mucosa in patients with chronic diseases of the digestive tract and with an excessive level of consumption of thermoperoxide fats by using of the proposed treatment and prevention complex.
Data from the literature show that many lesions of the oral mucosa occur against the background of various systemic diseases. There is practically no systemic lesion that is not accompanied by diseases of the oral mucosa.
Diseases of the oral mucosa are one of the important problems of dentistry. Quite often, they arise against the background of various systemic diseases of the body (digestive tract, connective tissue lesions, endocrine lesions, etc.), which requires a certain rational approach to their diagnosis and treatment.
The pathogenic role of inadequate fat nutrition is substantiated for a significant number of non-infectious human diseases, in particular, cardiovascular, obesity, type 2 diabetes, non-alcoholic steatohepatitis, metabolic syndrome. Dental diseases, in particular, diseases of the mucous membrane of the oral cavity are no exception.
The reason for inadequate fat nutrition is the consumption of thermally processed fats and fat-containing products. During heat treatment, toxic substances, so-called thermal peroxidation products, are formed in their composition. The main source of these products are unsaturated fatty acids, which under conditions of high temperatures (more than 150 °C) form harmful trans-fatty acids, toxic aldehydes, ketones, epoxides and peroxides.
It has been established that the source of these toxic products is unsaturated fatty acids, especially linoleic acid (C18:2), which is found in a significant amount (up to 65%) in most vegetable oils, in particular, in ordinary sunflower oil, the consumption of which is very widespread in Ukraine.
The experimental studies conducted so far have shown the pathogenic role of thermoperoxide fats in the development of hepatitis, non-specific colitis and a number of other diseases. In experimental dentistry, stomatitis was reproduced with the help of thermoperoxide sunflower oil.
However, until now, the toxic effect of thermoperoxide fats, which differ in fatty acid composition, remains poorly researched, the pathogenetic mechanisms of the development of thermoperoxide lesions not only of the oral mucosal diseases, but also of other tissues and organs have not been investigated. The lack of clear ideas about the pathogenesis of thermoperoxide lesions hinders the development of effective means for their prevention and treatment.
Due to the fact that the consumption of thermoperoxidized fats by the population of Ukraine increases every year and taking into account the existing data on the harmfulness of thermoperoxidation products, it can be considered relevant to conduct scientific research on the development of methods of prevention and treatment of stomatitis taking into account pathogenetic mechanisms.
Taking into account this problem, we defined the purpose and tasks of the research. In order to achieve the set goal and objectives of the study, we selected 276 patients aged 20 to 44 years, in whom, after a thorough examination by gastroenterologists, chronic diseases of the digestive tract were detected, in particular, chronic gastritis in 112 examined (40,58%, CI = 34,87-46,43), gastroduodenitis in 54 (19,57%, CI = 15,11-24,45), gastric and duodenal ulcers – in 63 (22,83%, CI = 18,07-27,96), colitis and enterocolitis – in 47 (17,03%, CI = 12,83-21,68).
Practically all patients with diseases of the gastrointestinal tract were found to have generalized periodontitis and a low level of oral hygiene. 141 patients, of them, which made up 51,09% (CI = 45,2-56,96), were found to have oral mucosal diseases. With the help of the questionnaire method, according to the questionnaire developed by us, the peculiarities of the nutrition structure of the examined persons with oral mucosal diseases were evaluated. Thus, this made it possible to assess the specifics and orientation of the nutrition of this category of patients, in particular, the increased level of consumption of fried (thermoperoxide) sunflower oil, to assume the possible influence of thermoperoxide vegetable oils on the occurrence of oral mucosal diseases, and to substantiate the conduct of a number of experimental and clinical studies.
Subsequently, the oral cavity of these patients was more thoroughly examined and certain chronic diseases of the mucous membrane of the oral cavity were detected: in 41 persons (36,61%, CI = 27,97-45,71) out of 112 with chronic gastritis, in 29 (53,70%, CI = 40,43-66,72) out of 54 with gastroduodenitis, in 24 (38,10%, CI = 26,59-50,33) out of 63 with peptic ulcer disease of the stomach and duodenum and in all 47 (100%, CI = 97,97-97,97) patients with colitis and enterocolitis. Diagnosis of diseases of the mucous membrane of the oral cavity was carried out in accordance with the "Systematics of diseases of the mucous membrane of the oral cavity" generally accepted in Ukraine by M.F. Danylevsky and co-authors.
When diagnosing oral mucosal diseases, we found the same type of lesions of the mucous membrane of the oral cavity and tongue. This allowed them to be united by the main clinical dental diagnosis during examination and complex treatment. During the dental examination of each group of young patients with chronic diseases of the digestive tract, chronic recurrent aphthous stomatitis (from 31,0 to 48,8% of cases) and chronic catarrhal stomatitis (from 20,8 to 31,0%) were more often diagnosed, less often - hyperplastic and desquamative glossitis (from 12,6 to 27,7% and from 9,8 to 20,8%, respectively). The objective symptoms were dominated by: catarrhal inflammation and severe swelling of the mucous membrane of the oral cavity, especially the tongue; characteristic plaque on the tongue (whitish, yellow, sometimes dark in color, abundant, "coated" tongue); hypertrophy of filiform papillae surrounding areas of their atrophy and desquamation; hyperplasia of mushroom-shaped papillae, which rise above the level of the mucous back of the tongue. The most frequent manifestation of lesions of the mucous membrane of the oral cavity in chronic diseases of the digestive tract was chronic recurrent aphthous stomatitis. The state of oral hygiene in patients with diseases of the mucous membrane of the oral cavity against the background of chronic lesions of the digestive tract was assessed as unsatisfactory (in the range from 1,9±0,02 to 2.33±0,15 points), which indicated its insufficient level.
Certain biochemical and immunological indicators were determined in the oral fluid of the examined patients to confirm the obtained clinical results. It was established that with excessive consumption of thermoperoxide oils, which contributed to the development of chronic lesions of the digestive tract and diseases of the mucous membrane of the oral cavity, there is a persistent tendency to increase the activity of elastase (up to 1,68±0,13 μ-cat/l) and the content of malondialdehyde (to 0.74±0.6 mmol/l) with a simultaneous decrease in catalase activity (to 0,25±0,03 μcat/l) and an increase of the antioxidant-prooxidant index (to 2,93±0,17), which indicated an increase in inflammatory and pro-oxidant processes in the oral cavity. A probable decrease in the level of lysozyme (to 117±12 units/l) with a similar increase in urease (to 0,31±0,03 μ-cat/l) contributed to an increase in the degree of dysbiosis (to 0,18±0,02), which indicated significant disruption of the microbiome of the oral cavity.
It was also established that the development of diseases of the mucous membrane of the oral cavity in people with diseases of the digestive tract is accompanied by a significant suppression of local humoral immunity, which was confirmed by a statistically significant decrease in the concentration of sIgA (to 0,87±0,04 g/l) and a similar increase in mIgA and IgG ( respectively 0,55±0,037 and 3,07±0,02 g/l) relative to healthy individuals (р<0,05) and was caused by the exhaustion of its specific link during the long course of chronic diseases and a decrease in the general reactivity of the body. Therefore, according to the ratio of sIgA / mIgA in the examined patients, inhibition of the "first line of humoral defense" on the surface of the epithelium was established. Its violation contributed to the activation of IgG synthesis ("the second line of humoral defense") at the level of the mucous layer itself.
In order to study the effect of thermoperoxide fats on the condition of the mucous membrane of the oral cavity and other organs of the digestive system (mucous membranes of the small and large intestines, liver and blood serum of rats), an experimental study of the effect of thermoperoxide sunflower oil on the body of experimental animals, which received thermoperoxide sunflower oil for 2,5 months. It was established that in rats, after consuming thermoperoxide sunflower oil for one month, the activity of elastase increased by 67,5%, and the content of malondialdehyde by 38,2%, which indicated the development of an inflammatory-dystrophic process in the mucous membrane of the mouth, namely toxic stomatitis A significant decrease in the activity of the catalase enzyme and the antioxidant-prooxidant index indicated a violation of the balance of antioxidant systems in the mucous membrane of the oral cavity. The activity of urease tended to increase with a simultaneous significant decrease in the activity of lysozyme by 47,2%, which indicated a significant decrease in the level of nonspecific immunity and an increase in the degree of dysbiosis. Long-term consumption of thermoperoxide sunflower oil (2,5 months) caused general intoxication of the body of rats and led to the development of inflammatory-dystrophic and dysbiotic processes not only in the mucous membrane of the oral cavity, but also in all organs of the digestive system of experimental animals.
The obtained data provide grounds for the use of antioxidant and antidysbiotic agents for the prevention of these complications. It is possible to prevent the development of peroxide stomatitis with the help of oral applications of mucosa-adhesive gels containing phenolic compounds.
At the next stage of the study, the use of tableted multifunctional anti-dysbiotic agents for the prevention of lesions of the mucous membrane of the oral cavity during long-term consumption of thermoperoxide sunflower oil contributed to a significant decrease in elastase activity and malondialdehyde content, as well as a tendency to decrease urease activity (by 6-13%). The drug "Quertulin", which includes the prebiotic inulin, bioflavonoid quercetin and calcium citrate, turned out to be the most effective remedy.
Previous use of the drug "Quertulin" decreased the activity of elastase by 31,6%, urease by 31%, and the content of malondialdehyde by 43,7%, while increasing the activity of lysozyme by 31,3%, catalase by 26,9 %. This confirmed the therapeutic and preventive effect of the multifunctional anti-dysbiotic drug "Quertulin".
On the basis of experimental studies, a multifunctional anti-dysbiotic agent was developed − phytogel, which contains the prebiotic inulin and the bioflavonoid quercetin (Ukrainian utility model patent No. 202102280 "Method of using thermoperoxide fats in food"). The method involves application of phytogel in a dose of 0,5-1,0 g. for 20-40 minutes to the mucous membrane of the oral cavity before meals. before eating food containing thermoperoxide fats. To enhance the action of phytogel applications, patients were prescribed one tablet of the drug "Quertulin" manufactured by NVA "Odeska Biotechnology" (Ukraine) in a dose of 600 mg. under the tongue 30 minutes before its implementation, the second tablet ‒ after 6 hours and the third ‒ after 12 hours, for 10 days In the subsequent periods of dispensary supervision, patients were recommended a similar course of phytogel applications and taking "Quertulin" tablets at 3, 6, and 12 months after treatment.
To evaluate the effectiveness of the proposed method of treatment of patients with diseases of the mucous membrane of the oral cavity against the background of chronic lesions of the digestive tract due to the action of thermoperoxide fats, all patients were divided into 2 subgroups: the main and comparative. In both groups of patients, complex etiopathogenetic treatment of a general somatic disease was performed, which was prescribed by a gastroenterologist in accordance with standard protocols of clinical management of the disease. The local treatment of the patients of both groups was the same and was carried out according to the protocols of providing medical care in the specialty "Therapeutic stomatology" − order of the Ministry of Health of Ukraine − K.: dated 12.28.2002 No. 507. Patients of the main group were additionally applied the method of treatment proposed by us.
The effectiveness of treatment was evaluated on the basis of clinical examination and the results of biochemical and immunological research of oral fluid. The analysis of the immediate results revealed the high efficiency of the developed method of treatment and prevention of disease recurrence: it contributed to the elimination of the phenomena of chronic inflammation of the oral mucosa, the normalization of processes of epithelial desquamation, the disappearance of atrophic and hypertrophic changes in the papillae of the tongue, and a significant reduction in the term of epithelization of aphthous mucosa of the oral cavity to 5-6 days and reducing the risk of disease recurrence. The implementation of local treatment measures (both in the main subgroup and in the comparison subgroup) reduced the patients' pain, which allowed them to improve hygienic measures and the hygienic condition of the oral cavity (its average statistical values ranged from 0,9±0,07 to 1,3±0,09 points, which corresponded to a satisfactory level). Improving the hygienic condition of the oral cavity facilitated salivation and increased the local immunity of the oral cavity.
After treatment of the main subgroup of patients, a probable increase in sIgA and a similar decrease in its monomeric form (mIgA) and IgG were found. The obtained results indicated the normalization of the humoral link of specific local immunity, which is associated with the positive effect of the proposed drugs. In the patients of the comparison subgroup, only an insignificant tendency to improve the results of immunological research was established, which indicated low efficiency and possible recurrence of diseases of the mucous membrane of the oral cavity.
The obtained clinical data on the effectiveness of the treatment confirmed the corresponding changes in biochemical parameters. In particular, the normalization of biochemical indicators of mucosal inflammation was noted: the level of protein in the oral fluid and the activity of elastase; of lipid peroxidation − a decrease in the amount of malondialdehyde. A decrease in the level of urease activity with a simultaneous increase in the activity of the antimicrobial enzyme lysozyme contributed to a decrease in the degree of dysbiosis, and an increase in the activity of catalase and the antioxidant-prooxidant index − to an increase in antioxidant protection in the oral cavity. In the patients of the second subgroup (comparison), the values of biochemical indicators had a tendency towards normalization, which, however, was less pronounced than in the patients of the main subgroup.
During dispensary observation at 3, 6, and 12 months after treatment, all patients of the main subgroup did not notice the appearance of new lesions of the mucous membrane of the oral cavity, aphthous rashes, while 2 (14,29%, CI = 1,57-36,58) of 14 patients of the comparison group had the appearance of aphthae on the mucous membrane of the mouth, which confirmed the effectiveness of the proposed medical treatment.
Key words: oral mucosal diseases, lesions of the gastrointestinal tract, treatment, prevention, thermoperoxide fats, multifunctional anti-dysbiotic agents.
ЕЦП:
Коментарів 0