arrow_down arrow_left arrow_right ca compl cross fav like login meta_cat meta_coms meta_date meta_mail meta_pages meta_reply meta_user meta_views next prev search sort speedbar tags fb gp mail od tw vk ya
УДК  615.37:614.2:364.6
У роботі представлено результати аналізу продуктової номенклатури імуносупресантів на фармацевтичному ринку України станом на 01.02.2023 р. Встановлено абсолютну імпортозалежність даного сегменту фармацевтичного ринку. Розраховано коефіцієнти виробничої активності фармацевтичних підприємств і встановлені продуценти-лідери за їх величиною. Проаналізовано Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, і встановлено, що 15 торгових назв лікарських засобів для осіб у посттрансплантаційному періоді пацієнти можуть отримати безоплатно, а для інших 6 торгових назв сплата становила від 8,09 до 33,95% роздрібної вартості. Одержані результати можуть слугувати прототипом під час формування продуктової політики виробників ліків, оптових фармацевтичних підприємств та аптечних закладів.

УДК 615.37:614.27:339.133.3

У роботі наведено результати ситуативного аналізу цінової кон’юнктури та економічної доступності імуностимуляторів на фармацевтичному ринку України (на прикладі аптек м. Львова). Ситуативний аналіз кількості пропозицій та роздрібних цін на імуностимулятори в аптеках м. Львова засвідчив, що залежно від торгової назви лікарського засобу їх пропонували від однієї до 314 аптек обласного центру. Розраховано значення коефіцієнта цінової ліквідності і встановлено, що для 80 % аналізованих позицій його значення не перевищувало 0,5, що свідчить про високий рівень їх конкуренції на досліджуваному сегменті ринку та відносну економічну доступність цих лікарських засобів. Дослідження економічної доступності 14 імуностимуляторів на підставі вартості DDD засвідчило, що найбільш економічно доступними були торгові назви інтерферону альфа-2b та вакцини BCG. Результати дослідження можуть слугувати підґрунтям формування цінової політики різних суб’єктів фармацевтичного ринку.

УДК 615.37:339.13.017

У роботі презентовано результати дослідження асортименту імуномодуляторів (у розрізі імуностимуляторів та імуносупресантів) на фармацевтичному ринку України в умовах війни та їх цінової кон’юнктури й економічної доступності на прикладі імуностимуляторів. Алгоритм нашого дослідження включав 3 етапи. Перший передбачав аналіз актуальної номенклатури зареєстрованих в Україні імуностимуляторів станом на 01.02.2023 р. Другий – дослідження цінової кон’юнктури роздрібного сегмента ринку та економічної доступності імуностимуляторів. Третій – маркетингову характеристику імуносупресантів. На першому етапі дослідження, результати якого наведено у цій статті, використано методи інформаційного пошуку, контент-аналізу, систематизації даних та узагальнення. Об’єктом вивчення слугували дані інформаційного фонду «Державний реєстр лікарських засобів України» щодо імуностимуляторів, наявних на вітчизняному фармацевтичному ринку. Результати дослідження можна використати під час формування асортиментної політики фірм-виробників лікарських засобів, оптових посередників та аптечних закладів.

Проведено аналіз впровадження прозорої системи оцінювання результатів діяльності науковців Львівщини за 2020-2021 роки. Запропонований підхід є зручним у формуванні бази даних, розрахунках та розумінні одержаних результатів і може бути з успіхом використаний для впровадження на регіональному чи загальнодержавному рівні. Аналіз результатів демонструє, що понад 60 % наукових праць, що забезпечують досягнення належного рівня наукометричних показників, досягаються завдяки статтям у сфері фізико-математичних. хімічних, біологічних та технічних досліджень. Зазначені дані є підставою для вдосконалення системи фінансування університетів та наукових закладів залежно від показників наукових досягнень, що сприятиме зростанню ефективності використання бюджетних коштів та підтримці перспективних напрямків досліджень. Показники, отримані у результаті впровадження відкритої системи оцінювання результатів діяльності науковців Львівщини, можуть бути використані як один з аргументів для розроблення пропозицій до плану оптимізації мережі закладів вищої освіти.

УДК 378.22:615.15].091.33

Мета роботи – аналіз процесу професійної підготовки магістрів фармації в сучасних реаліях для визначення проблемних питань і пошуку шляхів їх розв’язання.
Матеріали та методи. Під час роботи використали методи критичного аналізу, контент-аналізу, узагальнення й інтерпретації результатів. Матеріал для дослідження – правові акти щодо регулювання фармацевтичної освіти, дані Єдиної державної електронної бази з питань освіти, 34 освітньо-професійні програми (ОПП) підготовки магістра фармації 22 закладів вищої освіти (ЗВО) фармацевтичного спрямування.
Результати. Встановили наявність значної кількості ЗВО, що спричиняє високі витрати на одного здобувача освіти внаслідок невеликого студентського контингенту в більшості ЗВО, а також імовірність порушення ліцензійних вимог і низького рівня підготовки. Немає істотної економії витрат на підготовку, що виникає від масштабів діяльності, належного державного і громадського контролю за дотриманням ЗВО правових актів у сфері освіти і науки. У результаті аналізу змісту ОПП виявили недотримання законодавства щодо нормативної й варіативної частин побудови освітнього процесу та істотне розмаїття освітніх компонент. Встановили наявність різних підходів до мінімальної кількості кредитив для цих
компонент і проведення випускної атестації, що впливатиме на процес інтеграції випускників у міжнародне професійне середовище. У низці ЗВО виявили неналежний кваліфікаційний рівень науково-педагогічних працівників випускних кафедр і розробників ОПП.
Висновки. Підготовку фармацевтичних фахівців станом на 23.02.2022 р. здійснювали 78 ЗВО. Частка студентів заочної форми навчання серед майбутніх фахівців характеризувалася зростанням за рівнями освіти. Встановили істотні розбіжності в наскрізних ОПП, за якими нині здійснюється підготовка магістрів фармації. Запропонували шляхи розв’язання проблемних питань щодо удосконалення освітнього простору підготовки магістрів фармації.
Ключові слова: фармацевтичний фахівець, магістр фармації, заклад вищої освіти, освітня професійна програма, аналіз проблем.