UDC 17:61:001.9

Science contributes to globalization by creating new knowledge and technologies that can be shared and applied across different regions and cultures. The Regional Cooperation for Health, Science and Technology (RECOOP HST) Association combines the scientific output of partner organizations at the local and regional level and uses it at the global level to prevent and eliminate major public health problems. Since research integrity (RI) varies among participating research organizations from U.S.A. to Ukraine, RECOOP recognizes that high quality research and outcomes, as measured by published papers, require a common understanding of scientific integrity and bioethics. During the last 15 years, RECOOP has organized workshops to educate scientists about the most devastating forms of research dishonesty: fabrication, falsification, or plagiarism, which destroy trust and respect among scientists. Different types of research misconduct require different methods of detection and investigation. Now, with the rapid development of artificial intelligence (AI), various plagiarism checking software have appeared. However, detecting fabrication and falsification is not so easy. In addition, AI should not be used to replace human reviewers, as there is currently insufficient evidence to support its application in peer review. Two main approaches that RECOOP has taken to prevent misconduct and promote RI are evidence-based education and mentoring of students. Mentoring should take the form of informal discussions with students about responsible conduct of research (RCR) and serving as a role model. Key strategies for promoting integrity include the development of institutional policies and the monitoring of activities with appropriate auditing of data.

 

Keywords: scientific and research integrity, plagiarism, fabrication, falsification.

   УДК: 611.12:611.013:611.061.1

     Існування декількох моделей міоламелярної структури шлуночкового міокарда, яке в даний час має низку суперечливих положень, відображає необхідність розумної інтеграції результатів різних методів. За цих обставин значний інтерес викликає дослідження тих онтогенетичних механізмів, які відповідають за утворення та розвиток міоламелярної архітектури міокарда.

   Мета дослідження – визначення онтогенетичних перетворень ембріонального курячого серця, які забезпечують утворення та розвиток міоламелярної будови шлуночкового міокарда. Методи. У роботі досліджували зародки курей кросу Cobb500 від початку 10-ї доби до 21-ї доби інкубації.

   За допомогою світлової та трансмісійної електронної мікроскопії вивчали ламелярну організацію міокарда шлуночків. Результати. Починаючи з 36-ї стадії за НН (початок 10-ї доби інкубації) в серці курячих ембріонів спостерігався активний розвиток стромального компонента, що призводило до розділення тканини компактного шлуночкового міокарда на групи м'язових волокон у вигляді вузьких протяжних плоских пластин, що містять за товщею від 3 до 5 рядів кардіоміоцитів. На 41-й та 43-й стадіях розвитку у складі компактного шлуночкового міокарда про-довжувався активний розвиток міжклітинного матриксу та поділ маси міокарда на м'язові пластини. Міжклітинні простори всередині пластин звужувалися, а між міоламеллами перимізій накопичував елементи мікроциркуляторного русла, функціонально активні фібробласти, велику кількість аморфної речовини та пучки сформованих колагенових волокон. Фібробласти всередині міоламелл виявлялися в поодиноких ви-падках поблизу гемокапілярів. У масивних трабекулах обох шлуночків міжклітинні простори також помітно стоншувалися. На кінцевих стадіях ембріогенезу м'язові пластини лівого шлуночка набували виразної спіральної орієнтації з поступовим зміщенням довгої вісі м'язових волокон у напрямку від верхівкової частини шлуночка до його основи. У стінці правого шлуночка розташування міоламелл набувало поперечної косо-циркулярної орієнтації.

   Підсумок. Зіставлення структури і геометрії міоламелл дозволило ви-явити, що починаючи з 38-ї стадії розвитку в лівому шлуночку формувалися і нарощувалися умови для поступально-обертального механізму скорочення камери, при якому формування різниці між систолічним і діастолічним об'ємами лівого шлуночка забезпечується не тільки подовжнім апіко-базальним вектором стискання порожнини, але і взаємним ковзанням спірально-орієнтованих пластин у верхівковому та сере-динному відділах шлуночкової стінки. У правому шлуночку механізм скорочення заснований на поздовжньо-циркулярному стисканні камери відповідно до косо-циркулярної орієнтації м'язових волокон у складі міоламелл без істотного взаємного зміщення в стані систоли.
Ключові слова: пренатальний онтогенез, серце, міокард шлуночків, гістоархітектура, ендомізій, перимізій, м’язові пластини.

УДК 645-002

Даний практикум є навчальним посібником з гістології, цитології та ембріології для студентів вищих медичних навчальних закладів України. Основна його мета – допомогти студентам при самопідготовці та на практичних заняттях у вивченні мікроскопічних препаратів клітин, тканин і органів, інтерпретації отриманих зображень та опануванні специфічної гістологічної та ембріологічної термінології. 
   Посібник гармонізовано з діючою Програмою з гістології, цитології та ембріології для студентів медичних та стоматологічних факультетів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Усі терміни узгоджено з Міжнародною гістологічною номенклатурою.
Для студентів вищих медичних навчальних закладів, викладачів морфологічних дисциплін.

Упродовж тривалого часу, викладаючи гістологію та ембріологію студентам медичного та стоматологічного факультетів, ми шукали способи зробити їхнє навчання більш ефективним і полегшити інтерпретацію складних  мікроскопічних зображень структур людського організму в умовах очного та он-лайн навчання. Результатом наших зусиль є цей практикум з цитології, гістології та ембріології.

 Щоб допомогти в інтерпретації та навчанні, на кожній сторінці цього посібника вказано назву тканини або органа, використане забарвлення та збільшення мікроскопа. У лівій частині сторінки розміщено піктограму, що відображає найважливіші деталі будови тканини чи органа, а в правій – перелік тих мікроструктур, які студент використовуючи всю доступну інформацію (підручники, атласи, лекції, Інтернет-сайти) повинен ідентифікувати і означити. Ми вважаємо, що цей Практикум полегшить самопідготовку, допоможе студентам засвоїти специфічну гістологічну термінологію та розпізнати необхідні структурні елементи тканин і органів.

   У нижній частині кожної сторінки міститься мікрофотографія досліджуваного гістологічного препарату. Студентам слід порівняти обидва зображення – піктографічне та фотографічне – знайти схожість і відмінність між ними, а також відчути красу реальної мікроскопічної будови людського тіла. Для самоконтролю засвоєння деталей будови тканини чи органа кожний розділ завершує глосарій ключових слів: студенти повинні розуміти їх значення та бути здатними дати коротке визначення кожного терміна.

УДК 616-056.5-092:612.018

Резюме. Вступ. Стаття присвячена дослідженню важливості лептину та інших адипокінів у підтримці оптимального енергетичного балансу та їхньому впливі на процеси набору надмірної маси тіла та розвиток ожиріння. Мета дослідження: збір і аналіз даних вітчизняної та зарубіжної літератури щодо ролі лептину та інших адипокінів в енергетичному гомеостазі, розкриття молекулярних механізмів, за якими лептин та інші адипокіни впливають на регуляцію апетиту та метаболізм енергії в організмі; оцінка взаємодії лептину з іншими гормонами, та їх вплив на енергетичний обмін, клінічні наслідки порушень в роботі лептину та адипокінів у виникненні ожиріння та визначення потенційних можливостей для лікування цього стану. Матеріали та методи. У статті були використані наукові дослідження та клінічні спостереження, що базуються на аналізі функцій лептину та інших адипокінів у людей. Були проведені літературний аналіз, систематичний огляд літератури, огляд вітчизняних та закордонних дослідників. У ході дослідження використано бібліосемантичний метод і структурно-логічний аналіз. Результати досліджень. Доведена важлива роль лептину та інших адипокінів у енергетичному балансі, розвитку надмірної маси тіла та ожирінні. Показано, що погляд на основні причинні фактори ожиріння в останні роки зазнав кардинальних змін. Змінилися розуміння процесів поліфакторіального генезу ожиріння, механізмів регуляції накопичення жирової тканини в організмі людини. Порушення регуляції адипокінів збільшує ризик розвитку ожиріння, сприяючи підвищенню апетиту, зниженню витрат енергії та резистентності до інсуліну. Розглянуті фази жирового обміну, різновиди ліпідів, функції адипоцитів, процеси регуляції їх диференціювання. Представлено два типи ожиріння, пов’язаних із розподілом жирової тканини в організмі, їх метаболічна активність. Проаналізовано роль лептину, резистину, адипонектину у метаболічних процесах, важливість співвідношення лептину до адипонектину. Наведені інші приклади біологічно активних сполук, що мають вплив на енергетичний обмін. Висновки. Лептин, гормон, що виробляється адипоцитами, виконує ключову роль у регулюванні апетиту. Зменшення чутливості до лептину може призвести до збільшення споживання їжі та, відповідно, надмірної маси тіла. Лептин взаємодіє з іншими адипокінами, що також впливають на апетит та енергетичний обмін, змінюючи споживання та витрати енергії в організмі. Розуміння цих процесів може сприяти розробці більш ефективних методів профілактики та лікування ожиріння, що є актуальною проблемою сучасного суспільства

Abstract. Introduction. The article is devoted to the study of the importance of leptin and other adipokines in maintaining optimal energy balance and their influence on the processes of gaining excess body weight and the development of obesity. The aim: collection and analysis of data from domestic and foreign literature on the role of leptin and other adipokines in energy homeostasis, revealing the molecular mechanisms by which leptin and other adipokines affect appetite regulation and energy metabolism in the body; evaluation of the interaction of leptin with other hormones, and their influence on energy metabolism, clinical consequences of disorders in the work of leptin and adipokines in the occurrence of obesity and determination of potential opportunities for the treatment of this condition.

Materials and methods. The article used scientific research and clinical observations based on the analysis of the functions of leptin and other adipokines in humans. A literary analysis, a systematic literature review, and a review of domestic and foreign researchers were conducted. In the course of the research, the bibliosemantic method and structural-logical analysis were used. Research results. The important role of leptin and other adipokines in energy balance, the development of excess body weight and obesity has been proven. It is shown that the view on the main causal factors of obesity has undergone drastic changes in recent years. The understanding of the processes of the multifactorial genesis of obesity, the mechanisms of regulation of the accumulation of adipose tissue in the human body have changed. Dysregulation of adipokines increases the risk of obesity, contributing to increased appetite, decreased energy expenditure, and insulin resistance. Considered phases of fat metabolism, types of lipids, functions of adipocytes, processes of regulation of their differentiation. Two types of obesity related to the distribution of adipose tissue in the body and their metabolic activity are presented. The role of leptin, resistin, adiponectin in metabolic processes, the importance of the ratio of leptin to adiponectin was analyzed. Other examples of biologically active compounds affecting energy metabolism are given. Conclusions. Leptin, a hormone produced by adipocytes, plays a key role in appetite regulation. Decreased sensitivity to leptin can lead to increased food intake and, consequently, excess body weight. Leptin interacts with other adipokines that also affect appetite and energy metabolism, altering the body’s energy intake and expenditure. Understanding these processes can contribute to the development of more effective methods of prevention and treatment of obesity, which is an urgent problem of modern society