Гормезис та парадоксальна токсичність ксенобіотиків як проблема у профілактичній медицині
- Медицина / Монографії / Українською
- Уляна Богданівна ЛОТОЦЬКА-ДУДИК/Uljana Lototska-Dudyk/Борис Павлович Кузьмінов/Boris Kuzminov/Неля Омелянівна КРУПКА/Nelya Krupka/Олександра Андріївна БРЕЙДАК/Oleksandra Breidak/Олександр Миколайович КОЛІНКОВСЬКИЙ/Oleksandr Kolinkovskyi/Володимир Володимирович ЛАБОЙКО/Volodymyr Laboyko
-
Співавтори:
-
Науковий керівник / консультант:
-
Голова СВР:
-
Опоненти:
-
Рецензенти:
-
Кафедра:
Кафедра гігієни та профілактичної токсикології ФПДО Львівського національного університету імені Данила Галицького/Department of Hygiene and Preventive Toxicology of the FPDO of Danylo Halytsky Lviv National Medical -
НДР:
-
УДК:
616-084 -
Doi:
-
ISBN:
- 16
УДК: 616-084:001.5:[615.9:615.015.13:577.1]
Пріоритетним напрямом профілактичної медицини є встановлення безпечного рівня вмісту хімічних речовин у різних об’єктах довкілля. Навіть, якщо окремо взята речовина потрапляє в організм нижче допустимого рівня, то вся сукупність ксенобіотиків може суттєво збільшити загальне токсичне навантаження. Тому, особливої актуальності набувають дослідження щодо виявлення механізмів формування хімічної патології при впливі різноманітних сполук на низьких та надзвичайно низьких дозах або адаптації до їх впливу.
В останні роки сформувався новий самостійний напрямок профілактичної токсикології – вивчення токсичних ефектів в умовах дії малих та надмалих доз та концентрацій ксенобіотиків.
Ефекти малих доз токсичних речовин як хімічних чинників малої інтенсивності (низького рівня впливу) найбільш виражені при комбінованій та комплексній дії у поєднанні з іншими хімічними, фізичними (іонізуюче випромінювання, різні види хвильової енергії), клімато-географічними та іншими факторами. При цьому важливе значення мають тимчасові параметри впливу на організм негативних факторів і прояви їх ефектів у часі. Синергізм в дії різних хімічних токсикантів і фізичних факторів несе відповідальність за розвиток екологічних хвороб. Вчені доводять, що наявність сильних синергічних ефектів підтверджує факт сумісної дії фізичних і хімічних факторів, які посилюють чутливість біооб'єктів до дії інших (або тих самих) агентів у високих дозах.
Питання природи ефектів надмалих доз (концентрацій), трактування механізми взаємодії ксенобіотиків з біомішенями, а також питання вибору «оптимальних» альтернативних біологічних моделей для різних типів речовин та перенесення цих даних на людину представляють самостійну, ще до кінця невивчену медико-біологічну проблему
Оцінка ефектів малих та надмалих доз представляє інтерес у зв'язку з можливою роллю низькоінтенсивних факторів хімічної та фізичної природи в індукції таких патологічних проявів, як «множинна хімічна чутливість» (Multiple Chemical Sensitivity) або «хвороба довкілля» (Environmental illness). Це вимагає нового погляду на токсичність, яка залежить не так від величини дози, як від особливостей взаємодії доза-біооб'єкт.
Із практичної точки зору дослідження проблеми малих та надмалих доз є важливим завданням, вирішення якого може призвести до уточнення поглядів на токсичність хімічних сполук, зміни підходів до їх нормування та відкриття нових напрямів їх оцінки.
Коментарів 0