На постампутаційний біль страждають від 50 до 80 % військовослужбовців після ампутацій кінцівок. Больовий синдром в куксі є вагомим фактором відтермінування протезування, недостатньо ефективної реабілітації пацієнта, затримки відновлення його працездатності і повернення до виконання службових обов`язків.
Мета. Дослідити структуру типів постампутаційного болю в куксі серед військовослужбовців після травматичної ампутацій та ефективність видів їхньої хірургічної корекції.
Матеріали і методи. Рандомізоване крос-секційне дослідження 231 військовослужбовця з больовим синдромом в куксі після ампутацій внаслідок вогнепальних поранень, бойових травм, які проходили хірургічне лікування у Військово-медичному центрі Західного регіону впродовж 2022-2023 років.
Результати. У 36,36 % пацієнтів вибірки спостерігався соматичний біль в куксі, основною причиною якого були остеофіти (30,74 %). 41,13 % ампутантів мали нейропатичний біль в резидуальній кінцівці. У 22,51 % пацієнтів больовий синдром був викликаний як соматичними причинами, так і невромами.
Протез-асоційований біль, як різновид соматичного, виявлений у 17,32 % осіб. На противагу простим резекціям болючих термінальних невром, після лідокаїн-алкогольних ін’єкцій утримання чи рецидив нейропатичного болю в куксі достовірно нижчий (Pα=0,013) впродовж періоду 3-6 місяців. Через 1-2 місяці після формування RPNI, виконаного при резекції 25 термінальних невром, відновлення болю не спостерігалось.
Висновки. Важливо припускати у хворого з болем в куксі наявність одного чи обох типів болю: соматичного і/чи нейропатичного. Прості резекції невром призводять до небажано високого рівня повторних операцій — (21,79±4,86) % болючих невром. З метою лікування нейропатичного болю, викликаного термінальними невромами, лідокаїн-алкогольні ін’єкції достатньо прості та ефективні ((8,70±6,77) % повторних втручань). Перспективною є RPNI методика при лікуванні і профілактиці симптомних невром.
Ключові слова: постампутаційний біль, біль в куксі, симптомна термінальна неврома, остеофіт, резекція невром, хімічна денервація, RPNI