Впровадження в систему освіти нових освітніх програм, прогресивних форм навчання, в основу яких закладено головним чином самостійну роботу студентів, вимагає перегляду традиційних методів ведення практичних занять. В першу чергу це торкається курсів анатомії і фізіології людини - базових теоретичних дисциплін вищого навчального закладу.
Анатомія, як навчальна дисципліна містить дуже великий фактичний матеріал описового характеру, форми і засоби викладання якого в більшості залишаються класичними. Фізіологія вивчає зміни функцій організму людини в еволюційному плані, індивідуальні, статеві, вікові особливості організму. зв'язок фізіологічних функцій з структурами організму. досліджує динаміку протікання життєвих процесів і регуляцію фізіологічних функцій.
Сучасне викладання анатомії і фізіології передбачає обов’язкову практичну спрямованість: максимальну наочність, тісний зв’язок питань анатомії і фізіології людини із проблемами практичної медицини і фізичної терапії. Це надає навчальному процесу емоційного характеру, робить пізнавальний матеріал живим і таким, що розвивається відповідно до прогресу обраної спеціальності, виховує любов до науки, дозволяє набувати уміння співставляти і аналізувати факти, застосовувати анатомічні і фізіологічні знання при вивченні інших дисциплін.
УДК 612.433.65
У представленому огляді викладено структуровані дані, наявні у сучасній літературі щодо соматотропного гормону, молекулярні механізми активації внутрішньоклітинних шляхів за його участі та передачі сигналу, а також фізіологічні наслідки сигналінгу соматотропного гормону. Незважаючи на інтенсивні дослідження впродовж останнього десятиліття, молекулярні механізми сигналінгу, пов’язаного з гормоном росту, залишаються не до кінця зрозумілими. Згідно з сучасними уявленнями, гормон росту активує сигнальний шлях Янус-кінази 2 - JAK2 та спряжених STAT-білків - сигнальних траyсдукторів та активаторів транскрипції, і нещодавні дослідження представили нове розуміння механізму активації JAK2 шляхом зв’язування гормону росту з його рецептором. Активація JAK2 необхідна для опосередкованої гормоном росту активації STAT1, STAT3 та STAT5, а негативна регуляція сигналізації JAK2 – STAT включає важливий етап у контролі цього сигнального шляху. Попри достатню кіль- кість сучасних даних, представлених у літературі, для адекватного розуміння механізму активації Янус-кінази 2 необхідна більш детальна структур- на інформація, що стосується JAK та комплексу JAK - цитокінових-рецепторів. На наш погляд, пред- ставлені сучасні дані сприятимуть поглибленню розуміння фундаментальних основ фізіології, біо- хімії, ендокринології, тощо студентами–медиками різних спеціальностей, а також фахівцями теоретичної та прикладної медицини.