УДК 618.33-007.213 + 618.344-003.215) : 616-005.6-002-039.54]-036-08

Незважаючи на вдосконалення надання допомоги в акушерській практиці, впровадження  преконцепційної підготовки до вагітності та пологів, проведення, за показаннями,  сучасних відповідних досліджень та ефективних профілактичних заходів  під час вагітності, проблема втрати вагітності внаслідок невиношування  не втрачає своєї актуальності. Навіть за умови проведення найретельнішого обстеження більш, ніж у 50% випадків причина втрати вагітності залишається невідомою, як і не завжди є ефективними лікувальні заходи, спрямовані на діагностовану причину невиношування вагітності .

До 80% пізніх викиднів відбуваються ембріоном плодом з нормальним каріотипом і можуть бути (а для запобігання звичного невиношування – мають бути) попереджені . Особливу групу ризику щодо розвитку невиношування вагітності та перинатальної патології становлять жінки із вагінальними кров'янистими виділеннями у ІІ триместрі (від 14+0 до 27+6 тижнів), які трапляються набагато рідше і становлять 1-2% .

Вважається, що формування субхоріальної гематоми (СХГ) є результатом часткового відшарування хоріальних мембран від стінки матки, з крайових (маткових) кровоносних судин, на відміну від передчасного відшарування плаценти від стінки матки . Найчастіше СХГ виникають у субхоріальній зоні (30,0%), міжоболонково (20,0%), у 13,3% випадків діагностують  гематоми великих розмірів у місцях, розташованих далеко від місця прикріплення плаценти .

Кровотеча з пологових шляхів при цьому часто не є масивною, та навіть може перебігати безсимптомно.  На відміну від відшарування, локальна болючість в ділянці передньої черевної стінки не відзначається, іноді пацієнтки відчувають спастичні скорочення матки; дане ускладнення частіше виникає до 20 тижнів вагітності. Діагноз ґрунтується на результатах ультразвукового дослідження гіпоехогенної або анехогенної серпоподібної ділянки позаду плодових оболонок, яка може піднімати край плаценти [9]. Пацієнтки з СХГ мають більш ніж у п’ять разів підвищений ризик розвитку відшарування плаценти, а також інших ускладнень вагітності (передчасний розрив плодових оболонок, передчасні пологи, прееклампсія та малий для гестаційного віку плід) . У мета-аналізі семи порівняльних досліджень вагітні з СХГ мали вдвічі більші шанси втрати вагітності в порівнянні із тими, у яких не діагностувалась гематома (18 проти 9 відсотків, ВШ 2,18, 95% ДІ 1,29-3,68) .

Антифосфоліпідні антитіла (АФЛА) виявлялись у кожної  п’ятої вагітної з СХГ . Наявність АФЛА без лікування у вагітних сприяла виникненню повторних викиднів та передчасних пологів у 80-90 % випадках.

Представлено випадок перебігу вагітності та пологів у жінки з СХГ великих розмірів з дебютом у ІІ триместрі вагітності

 618.7-06:616.16-005.6

Тромботична мікроангіопатія (ТМА) - це гетерогенна група захворювань, які за наявності пошкодження ендотелію можуть призводити до тромбозу малих та мікросудин, вторинного споживання тромбоцитів, механічного гемолізу та ішемічного ураження кінцевих органів. Залежно від залучених органів можуть виникати ниркова недостатність, неврологічні симптоми, кардіальна патологія, дихальна недостатність,
порушення зору, панкреатит, ішемія кишківника і (рідше) зміни шкіри .
Така характерна тріада симптомів, як гостра ниркова недостатність (ГНН), мікроангіопатичний гемоліз і тромбоцитопенія, може також супроводжувати деякі специфічні для вагітності стани (зокрема, тяжку прееклампсію/HELLP-синдром (гемоліз, підвищення рівня печінкових ферментів та низька кількість тромбоцитів) , гостру жирову дистрофію печінки вагітних (ГЖДП), а також захворювання, не пов`язані з
вагітністю, але спровоковані нею (катастрофічний антифосфоліпідний синдром (кАФС)
[9], загострення системного червоного вовчаку (СЧВ)). Постає питання ранньої діагностики різних типів ТМА під час вагітності, їх диференційної діагностики з іншими ускладненнями перебігу гестаційного процесу та
проведення цілеспрямованої патогенетичної терапії.