УДК: 616.899-053.9:616-072.8

Роботу виконано на базі кафедри психіатрії, психології та сексолопї Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького та лікувальних відділень КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» (клінічна база кафедри). Ми проводили дослідження клініко-психопатологічних особливостей синдрому блукання у пацієнтів з нейропсихіатричними симптомами при деменції внаслідок судинних, нейродегенеративних розладів та змішаного ґенезу серед пацієнтів з помірним та значним ступенем вираженості деменції, що проходили стаціонарне та амбулаторне лікування з приводу цих симптомів. Метою дослідження було вивчення та порівняння параметрів синдрому блукання серед пацієнтів із різними видами деменції. Встановлено достовірний зв'язок між такими характеристиками синдрому блукання та видами деменції: блукання, що виникало лише серед ночі, достовірно частіше спостерігалося при судинній деменції, аніж при нейродегенеративній; випадки блукання, що супроводжувалося дезорієнтацією незалежно від часу доби, здебільшого виникали при судинній деменції; спроби втекти та втечі з помешкання — частіше у пацієнтів з судинною, ніж нейродегенеративною деменцією; втрата орієнтирів при покиданні звичного місця проживання спостерігалася переважно серед пацієнтів із змішаною деменцією; інтенсивність блукання за кількістю та частотою актів блукання корелює із випадками змішаної деменції. Дослідження особливостей блукання дає змогу докладніше розглянути цей феномен для прогнозування перебігу як окремого нейропсихіатричного синдрому, так і захворювання загалом, а також для забезпечення комплексної ефективної допомоги цьому контингенту хворих.

УДК 371.11.:005.336.5 

Стаття присвячена вивченню сучасного підходу до розвитку й формування професійної компетентності управлінця. Розглянуто погляди на професійну компетентність з точки зору акмеології, психології, менеджменту. Запропоновано поняття професійної компетентності діяльності та професійної компетентності особистості; здійснено акценти щодо впливу професійно важливих якостей на розвиток і формування управлінця. Представлено рівні професійної компетентності, описано їхні характеристики, складові частини, особливості прояву. Виділено спеціальні здібності як професійно важливі якості управлінця, що відповідає реальному синтезу професійної позиції теоретика й практика.

Встановлено, що професійна компетентність управлінця проявляється в самосвідомості себе як професіонала в соціально заданій професійній діяльності, характеризується творчим процесом функціонування психологічних механізмів професійної активності, перетворенням дійсності психологічних практик у модусі існування – «удосконалювання своєї справи й себе в цій справі».

Описана  методологічно  обґрунтована  й  підтверджена  концепція  експериментального  освітнього  процесу  з  етапами  професійної  підготовки  управлінців.  Охарактеризовані  можливості організації освітнього процесу. Представлена освітньо-професійна програма «Психологія бізнесу та управління» та освітньо-професійна програма «Державне управління та публічна служба» для підготовки фахівців у сфері управління.

Відзначено,  що  фаховими  компетентностями  даного  проєкту  є  знання  категоріально-понятійного апарату в галузі управління, психології та сфери бізнесу; вміння самостійно збирати та критично опрацьовувати, аналізувати та узагальнювати психологічну інформацію з різних джерел; здатність використовувати валідний і надійний психодіагностичний інструментарій.