При обмеженому часі аналізу даних комп’ютерної томографії (КТ) в невідкладних станах, радіолог та клініцист не завжди обізнані з вродженою патологією, особливо при асимптоматичному перебізі. Презентуємо випадок синдрому гетеротаксії, випадково виявлений у 62-річної жінки з масивною тромбоемболією легеневої артерії, локальною мішкоподібною аневризмою дуги аорти та COVID&19. Представлений випадок описує незвичайне поєднання небезпечних для життя станів і вроджених аномалій. Під час аналізу зображень КТангіографії верифіковано збережену топографію та морфологію камер серця. Верхня та нижня порожнисті вени розташовані ліворуч і впадають у значно розширений коронарний синус. Порушене розташування органів черевної порожнини лівобічно&центральне розташування печінки і жовчного міхура, центральне розташування короткої підшлункової залози, правобічне розташування шлунка, мальротація кишківника, поліспленія з правобічним
розташуванням численних селезінок, атипове відходження вісцеральних гілок черевної частини аорти. Комплексна оцінка КТ&зображень сприяє верифікації недіагностованих вроджених аномалій. Своєчасне розпізнавання синдрому гетеротаксії в умовах, що загрожують життю, суттєво впливає на тактику лікування та має бути врахована при проведенні діагностичних та обережних інтервенцій для зменшення можливих ускладнень.
Розмір коронарних артерій є важливим параметром в оцінці коронарної анатомії і залежить від вікових та антропометричних показників. Дані про кореляцію між біометричними показниками та розмірами коронарих артерій серед жителів України є обмеженими. Метою дослідження є оцінити розміри вічок вінцевих артерій та вивчити їхній взаємозв’язок між віком, зростом, масою, індексом маси тіла, площею поверхні тіла у чоловіків без та з ураженням вінцевих артерій (ішемічною хворобою серця) за допомогою коронарної ангіографії. Досліджувана група склала 98 пацієнтів: 64 пацієнти з ішемічною хворобою серця та 34 пацієнти – здорові. У групі норми висота вічка лівої вінцевої артерії встановлена вище ніж висота вічка правої вінцевої артерії: 5,94±1,41 мм проти 5,09±1,36 мм, р=0,013. У чоловіків з ураженням вінцевих артерій середні параметри висоти лівої вінцевої артерії (5,45±1,10 мм) є суттєво більшими, ніж висоти правої вінцевої артерії 4,91±1,05 мм (р=0,005). У нормі доведений прямий середньої сили взаємозв’язок між даними висоти вічка правої вінцевої артерії та зростом (r=+0,34, р=0,049), а також зворотній середньої сили зв’язок між значенням висоти вічка правої вінцевої артерії і віку (r=-0,35, р=0,041). У чоловіків з ішемічною хворобою серця встановлено взаємозв’язки між показником висоти вічка лівої вінцевої артерій та віком, вагою, зростом.