Неконтрольоване використання антибіотиків (антибактеріальних, протимікробних засобів) призводить до зростання антибіотикорезистентності, що стало глобальною проблемою охорони здоров’я. До боротьби з антибіотикорезистентністю Україна долучилася у 2019р., коли Розпорядженням КМУ № 116-р від 06.03.2019р. було затверджено Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів.
Запровадження електронного виписування рецепта на антибактеріальні лікарські засоби (ЛЗ) з 01.08.2022р. покликане сприяти контрольованому використанню антибіотиків, а також зменшенню їх споживання. Електронний рецепт (е-рецепт) забезпечує надання можливості більшого обліку і контролю лікарських призначень антибактеріальних ЛЗ, що особливо актуально для боротьби з антибіотикорезистентністю.
Остання редакція класифікаційної бази даних «AWaRe» є наведена у Додатку 3 Стандарту медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгіальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою», затвердженого Наказом МОЗ України № 823 від 18.05.2022р. База даних «AWaRe» включає 258 МНН антибіотиків, у т.ч.: 87 Адоступні (Access), 142 В-піднаглядові (Watch) та 29 С-резервні (Reserve) із зазначенням їх фармакологічних класів, кодів ATC класифікації та статусу у списку основних лікарських засобів ВООЗ; зокрема в переліку ОЛЗ ВООЗ-21, на який посилається Стандарт, є 21 антибіотик у групі А (24,1%), 12 – у групі В (8,5%), 9 – у групі С (31,0%).
Зростає динаміка до «системного мислення», яке повʼязане з усвідомленням того, що охоро-
на здоровʼя подібна до інших важливих для безпеки галузей щодо захисту інформації. Обсяг системи
охорони здоровʼя непросто визначити встановленими межами. Впродовж останніх двох десятиліть у
сфері охорони здоровʼя спостерігається стрімке зростання сфери медичної інформації та її застосу-
вання. Доступність до даних про пацієнтів за допомогою веб-технологій набула великого значення для
надання якісних медичних послуг у глобальному масштабі. З огляду на першочергові аспекти, такі як
конфіденційність та безпеку медичних записів, важливою мірою сучасності є захист медичної інфор-
мації, надійної передачі даних і автентифікації.
УДК: 613.84]-053.81:[61:378]
Smoking cigarettes and other tobacco products is a significant problem among students of medical institutions. We conducted an anonymous questionnaire in which participants answered questions assessing tobacco consumption, craving, and addiction. The survey using a Google form consisted of two parts: a socio-demographic questionnaire (gender, age, specialty, current year of study) and the type of tobacco smoking (consumption, experience, craving for tobacco, and addiction). Totally 442 students fully answered the questionnaire. According to the results of the survey, three quarters of the survey participants were female students (75.79%), (99%) of them were under the age of 30. Although the number of smokers in our study was not alarmingly high, a number of smoking discontinuation measures should be implemented to prevent the harmful effects of smoking on students.
Medical students who intend to quit smoking should be encouraged. Medical schools should offer smoking cessation programs. In addition, tobacco control programs and prevention strategies should be student-centered. It is also necessary to provide information on the health effects of alternative tobacco products and to support consumers in quitting smoking. Currently, none of the medical schools that participated in our study offers a separate smoking cessation program for students. Smoking status and nicotine addiction are predictors of health deterioration for medical students. A clear and comprehensive tobacco stopping policy is an important tool for creating an environment conducive to quitting smoking and seeking support to quit smoking.
The conducted research confirms the evidence of the harmful effects of smoking on students studying medical
disciplines. A long-term cohort study is needed to determine whether smoking has a causal effect on students’ academic success, long-term professional success, and potential academic achievements compared to a non-smoking group. Although significant progress has been made worldwide in emphasizing the effects of tobacco smoking on human health in higher education institutions, more intensive efforts are needed to implement and integrate educational courses on the risks of tobacco smoking into medical disciplines and educational processes as an ongoing parts of medical curricula
Сучасна стоматологія на сьогодні вже не асоціюється зі “звуком бормашини”. Цифрові технології та їхній стрімкий розвиток дають змогу дбати про здорову та сяючу усмішку без відчуття болю та стресу.
Висхідний шлях цифрових технологій у стоматологічній візуалізації сприяє новим розробкам, технологіям, методам діагностики із наступним клінічним застосуванням. Важливо, що подальший прогрес різних компонентів діагностичної візуалізації сприяє значущому використанню нових технологій в стоматології.
Обробку зображень не можна відокремити від інших аспектів ланцюжка в оцінюванні діагностичних зображень. Діагностична цінність зображення фундаментально залежить від отриманого продукту. Швидка та якісна обробка зображень може покращити діагностичні результати та посилити розуміння аспектів процесу візуалізації, які здатні обмежувати ефективність діагностики. Прогрес у стоматологічній візуалізації ґрунтується на цілеспрямованому розвитку та застосуванні нових технологій. Специфікації необхідних операцій обробки зображень необхідно визначати з урахуванням діагностичної проблеми, а також кінцевого результату для пацієнта.
В анналах історії стоматології діагностика завжди була наріжним каменем ефективного лікування. Традиційно стоматологічна діагностика в основному спиралася на мануальний огляд, тактильні відчуття за допомогою стоматологічних інструментів і двовимірні рентгенограми. Звичайні рентгенівські плівки, хоч і були революційними свого часу, мали певні обмеження: хімічна обробка, фіксована роздільна здатність, часто повторний знімок через помилки експозиції, проблеми у зберіганні та екологічні наслідки, зумовлені утилізацією плівки.
З початком ери цифрової трансформації технології змінили індустрію в усьому світі, і стоматологія також піддалась значним метаморфозам. Перехід до цифрових зображень у стоматології – це не просто тенденція, а значний стрибок у напрямку точності, ефективності та покращення в наданні стоматологічної допомоги пацієнтам. Цей перехід стосується не просто заміни плівки датчиками; мова йде про використання потужності цифрових технологій для візуалізації, діагностики та планування лікування з точністю та чіткістю, які раніше були недосяжними. Цифрові зображення не тільки революціонізують стоматологічну діагностику, але й переосмислюють саму суть сучасної стоматологічної практики.
Що ж насправді відрізняє цифрове зображення, так це його ефективність і універсальність. За допомогою цифрових зображень у стоматології можна збільшувати певні ділянки, регулювати контрастність і яскравість та навіть використовувати диференціацію кольорів для виділення проблемних зон. Цей рівень деталізації є неоціненним для виявлення стоматологічних проблем на ранніх стадіях, які можуть бути пропущені при традиційному рентгенівському знімку.Цифрова обробка зображень знайшла широке застосування у рентгенологічних дослідженнях щелепно-лицевої ділянки.
Цифрове зображення у стоматології належить до передових електронних інструментів і програмного забезпечення, призначених для захоплення, фіксації, перегляду, зберігання та обміну зображеннями щелепи чи окремих зубів. На відміну від традиційної плівкової рентгенограми, на цифровому відбитку фіксується зображення за допомогою датчиків, миттєва його обробка відображається на екрані комп’ютера. Це не тільки прискорює процес діагностики, але й дозволяє покращити маніпуляції зображенням, забезпечуючи більш точний діагноз.
УДК 378.4:61:37.018.43:004]005.336.1
Прагнення до більш прогресивних способів навчання та обміну знаннями є рушійною силою технологічного розвитку в освітньому секторі. Технології, які невід’ємно входять у кожну сферу життя в 21 столітті, можуть полегшити отримання доступу до вищої освіти та навчання впродовж
усього життя. Технологічно вдосконалене навчання, яке можна визначити як впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у викладання та навчання, є звичним для сучасних студентів. Цифрові технології внесли суттєві зміни в парадигму навчання та навчального середовища,
перетворивши її із традиційної у відкриту глобальну систему. Однією з сфер спеціалізованої освіти, на яку значно впливає технологічний розвиток, є медична освіта. із ключових компонентів навчального досвіду є процес створення знань у середовищі вищої освіти, сформований під час взаємодії з навчальним середовищем, і який допомагає краще концептуалізувати фактори, що впливають на результати навчання. Мобільне навчання зазвичай розглядається як процес розвитку знань шляхом вивчення та спілкування в різних контекстах за допомогою інтерактивних технологій. Таким чином, контекст є вирішальною структурою в мобільному навчанні і потребує повного розуміння, оскільки контекст впливає не лише на користувачів, а й на дизайн програми. Контекст щодо мобільності резидентів може відрізнятися, включаючи просторовий контекст, часову мобільність і мобільність у технологіях. Нова ітерація, яка невпинно набирає обертів – інтерактивне навчання на основі відео. Цей новий формат має на меті вирішити низку проблем відео-навчання, такі як пасивний перегляд і неможливість відстежуватипрогрес навчання. Інтерактивність може надходити у формі вбудованих запитань, навігаційних меню, ключових слів і фразвказівників тощо. Низка досліджень підтверджує позитивний вплив серйозних ігор на навчання. Зокрема ігри виявилися ефективними для покращення когнітивних здібностей і формування позитивного настрою щодо загального навчання. Завдяки онлайн-платформам для вищої освіти навчання розширило свої горизонти. З розвитком технологій можна очікувати, що вища освіта буде більш інтерактивною, персоналізованою, інтуїтивно зрозумілою. Тенденції електронного навчання у вищій освіті виглядають багатообіцяючими. Таким чином, можна очікувати, що електронне навчання у вищій освіті стане більш персоналізованим завдяки підтримці штучного інтелекту та залучить студентів до ініціативного навчання шляхом підвищення рівня їхньої мотивації. Враховуючи швидкі темпи змін у сучасному світі, важливо залишатися в курсі нових сучасних трендів та підходів у сфері навчання та розвитку. Тільки так освітні заклади зможуть забезпечити студентів необхідними навичками та знаннями, щоб вони могли адаптуватися до нових викликів.
Ключові слова: онлайн навчання, цифровізація освіти, медична освіта, технологія мікронавчання, геймифікація.
The desire for more progressive ways of learning and sharing knowledge is the driving force behind technological development in the education sector. Technology, an integral part of every aspect of life in the 21st century, can facilitate access to higher education and lifelong learning. Technology-enhanced learning, which can be defined as the introduction of information and communication technologies into teaching and
learning, is commonplace for today’s students. Digital technologies have brought significant changes to the paradigm of learning and the learning environment, transforming it from a traditional to an open global system.
One of the areas of specialized education significantly affected by technological development is medical education. One of the key components of the learning experience is the process of knowledge creation in the higher education environment, formed during interaction with the learning environment, which helps to better conceptualize the factors that influence learning outcomes.
Mobile learning is usually seen as the process of developing knowledge through learning and communication in different contexts using interactive technologies. Thus, context is a crucial framework in mobile learning and needs to be fully understood, as context affects not only the users, but also the design of the application. The context for resident mobility can vary, including spatial context, temporal mobility, and technology
mobility.
A new iteration that is steadily gaining momentum is interactive video-based learning. This new format aims to solve a number of problems with video learning, such as passive viewing and the inability to track learning progress. Interactivity can come in the form of embedded questions, navigation menus, keywords and cue phrases, and more. A number of studies confirm the positive impact of serious games on learning. In particular, games showed to be effective in improving cognitive abilities and forming a positive attitude towards general learning.
With online platforms for higher education, learning has broadened its horizons. As technology advances, higher education can be expected to be more interactive, personalized, and intuitive. E-learning trends in higher education look promising. Thus, it can be expected that e-learning in higher education will become more personalized with the support of artificial intelligence and engage students in proactive learning by increasing their level of motivation.
Given the rapid pace of change in today’s world, it is important to stay abreast of new modern trends and approaches in the field of training and development. Only in this way will educational institutions be able to provide students with thenecessary skills and know.