УДК 621.3

 Проаналізовано принципи функціонування сенсорних пристроїв з поєднанням фотовольтаїчного живлення та оптичного зв’язку. Функціонування таких пристроїв забезпечується модульованим світловим потоком. Інформативним сигналом, що формує сенсорний пристрій, є QR код. Формування QR коду здійснюється із використанням мікропотужних дисплеїв на основі технологій електронних чорнил e-Ink, а зчитування цього QR коду – фотокамерою смартфонв. Викладено результати розв’язання задач подальшого розвитку фотовольтаїчних сенсорних пристроїв з оптичним зв’язком, зокрема, аналізу та узагальнення принципів функціонування, модельних досліджень та прототипування сигнальних перетворювачів таких пристроїв.       Проаналізовано приклади досліджень фотодіодного перетворювача із трансімпедансним підсиленням та гіраторним навантаженням. Подано макет сигнальних перетворювачів та приклади осцилограм, що отримують, виконуючи експериментальні дослідження розглянутих сигнальних перетворювачів фотовольтаїчних сенсорних пристроїв. 

УДК 629.331
Для колісних транспортних засобів розроблена методика дослідження впливу відносних коливань підресореної частини на стійкість руху вздовж криволінійних ділянок шляху. Особливістю вказаних коливань є те, що вони враховують нелінійні силові характеристики пружних амортизаторів та демпферних пристроїв. За умови, що динамічний процес вказаної частини відбувається у вертикальній площині, побудовано його математичну модель. Вона являє собою систему двох нелінійних диференціальних рівнянь другого порядку.
   Враховуючи, що під час руху колісних транспортних засобів максимальні значення сил опору демпферних пристроїв є значно меншими за максимальні значення пружних сил амортизаторів, побудовано наближений аналітичний розв’язок математичної моделі. Він базується на: існуванні нормальних форм коливань незбуреного руху підресореної час тини; використанні періодичних Ateb-функцій для їх описання; узагальненні основних ідей методу Ван-дер-Поля на рівняння збуреного руху. Показано, що нормальні форми коливань підресореної частини, мають цю особливість, що їх частота залежить від амплітуди, параметрів, які описуютьпружні властивості амортизаторів та силу опору демпферів. Зокрема, для прогресивної залежності пружних властивостей амортизаторів від деформації, вона для більших значень амплітуди приймає більші значення, а для регресивної – менші.
   Отримані основні аналітичні залежності які стосуються нормальних коливань підресореної частини у поєднанні із основними принципами механіки використано для визначення критичної з огляду на занесення швидкості стійкого руху вздовж криволінійних ділянок шляху. Показано, що вказана величина приймає менші значення для більших величини амплітуд коливань та менших величин параметру, який вказує на відхилення пружних властивостей амортизаторів від лінійного закону і одночасно більші -  для більших величин їх статичної деформації підресореної частини.
   Результати роботи можуть бути базою для вибору силових параметрів системи підвіски з метою максимального забезпечення експлуатаційних характеристик колісних транспортних засобів, а їх достовірність підтверджується відомими для граничних випадків результатами.

УДК 004.413.4 (330.322.1)

   У зв’язку із широкомасштабними змінами економіки у світі й, зокрема, в Україні останнім часом спостерігається значне підвищення інтересу до завдань теорії інвестицій. Прикладом може слугувати активізація останніми роками купівлі акцій великих міжнародних компаній та криптовалют і відповідно стрімке зростання їх вартостей. Відомо, що як особливий випадок у теорії інвестицій розглядають завдання оптимізації інвестиційних портфелів.
   Встановлено, що питання прийняття рішень щодо формування та оптимізації інвестиційного портфеля перебуває у полі уваги як великих інвестиційних компаній, так і приватних інвесторів, оскільки, вибираючи серед можливих альтернатив розподілу капіталовкладень у межах ринку фінансових активів, інвестор отримає різні результати. Прийнято, що оптимальний розподіл наповнення інвестиційного портфеля повинен забезпечувати найкращий дохід за умови збереження найменших ризиків, а під результатом слід розуміти величину доходу, отриманого за час володіння інвестиційним портфелем. Відомо, що рішення щодо структури розподілу капіталу часто приймають в умовах невизначеності, а дохідність від вкладення капіталу в об’єкти інвестування є випадковою. Все це породжує додаткові ризики, тому завдання вкладення капіталу та оптимізації портфеля інвестицій повинні ставитися та вирішуватися в умовах наявності ризику. Ефективна інвестиційна діяльність змушує звертатись до використання спеціальних математичних методів та інформаційних засобів підтримки прийняття рішень.
  Розроблено інформаційну систему підтримки прийняття рішень формування портфеля цінних паперів, що дає змогу потенційним інвесторам самостійно оцінювати ефективність набору інвестиційного портфеля, порівнюючи динаміку росту наявних на фінансовому ринку акцій.
Відомо, що більшість інформації, з якою стикається інвестор, подана у табличному форматі, а згідно із методологією наукового пізнання людина краще сприймає візуалізовані способи подання інформації. У новоствореній інформаційній системі застосовано процес візуалізації, що надає
доступну табульовану інформацію у структурованому вигляді схем, графіків, діаграм. 

УДК 330.322.1 (004.413.4)

Запропоновано проєкт інформаційної системи для ефективного вибору напрямків фінансових інвестицій шляхом візуалізації доступних у мережі Інтернет даних про наявність та вартість активів. Використання візуалізації дозволяє представити інформацію стисло та лаконічно й узагальнювати статистичні і аналітичні дані. Здійснено огляд та аналіз провідних спеціалізованих програмних продуктів для візуалізації даних та бізнес-аналітики,
що використовуються для аналізу великих обсягів даних. Основним програмним продуктом для реалізації ідеї обрано CRM Salesforce, яка має широкі можливості застосування вбудованих методів візуалізації та прогнозування. За допомогою CRM Salesforce реалізовано проєкт інформаційної системи для прогнозування руху інвестицій на фінансовому ринку в різних часових проміжках, що дозволяє підтримати динамічну диверсифікацію набору фінансових активів. Докладно описано функціональні можливості створеної інформаційної системи, проілюстровано її використання для аналізу та прогнозування, при підтримці динамічної диверсифікації, процесу інвестування з метою отримання оптимального у вибраний часовий проміжок набору фінансових активів. З метою практичного дослідження ситуації на ринку інвестицій увага зосереджена на візуальному прогнозуванні динаміки активів і вивченню переваг диверсифікації й вибору найменувань та кількості цінних паперів у портфелі. Запропоновано використати створену інформаційну систему як консультативний інструмент окремим непрофесійним або малодосвідченим інвесторам з низькою фінансовою стійкістю. Проведений аналіз також дозволяє вважати, що ключем до досягнення довготермінового зростання є інвестування в
широкий спектр активів і використання динамічного підходу до розподілу активів. При використанні обмеженого набору активів і жорсткого обмеження на диверсифікацію, результати показують, що застосування подібних інформаційних систем є ефективним та прибутковим. Запропоноване формування портфеля на основі кількості з обмеженням може бути застосоване до будь-якого набору потенційних активів і його можна використовувати для формування та аналізу портфелів у певних секторах або галузях.
Ключові слова: аналіз даних, диверсифікація, візуалізація, ризик, інвестиції, Salesforce. 

Because of the rapid development of new types of light sources and price considerations, effective methods to analyze the characteristics and quality of light sources are required. To solve the problem of certification and standardization of light sources, and continuing of the further research, an automated system was developed that analyzes light characteristics based on input data and calculates the quality mark of the light source based on the obtained results. We have developed two versions of the system. The main version is based on the spectral distribution obtained from the spectrometer and provides a precise instrument for research and certification of light sources. The second one is a mobile version that uses a device camera for getting the light data and allows to evaluate the household light sources. In this paper, we present the description of the developed system and the main methods of light analysis that we implemented.