УДК 616.31-002.36-085.262.1-018.1

Мета дослідження – провести вимірювання та аналіз динаміки локальної температури при застосуванні гідрогелевих пов’язок, насичених іонами срібла та антиоксидантним препаратом, для місцевого
лікування одонтогенних абсцесів та флегмон.
Методи дослідження. Проведено обстеження 50 пацієнтів з одонтогенними абсцесами та флегмонами щелепно-лицевої ділянки. Для дослідження динаміки запального процесу проводили локальну
термометрію до початку лікування та на 1, 3, 5, 7, 10 добу.
Наукова новизна. Вперше було застосовано гідрогелеві пов’язки, насичені іонами срібла та антиоксидантним препаратом «Кверцетин», для місцевого лікування одонтогенних абсцесів та флегмон
та науково доведено їх ефективність за допомогою цитологічного дослідження в динаміці загоєння ран.
Найбільше зростання місцевої температури у ділянці вогнища запалення відбувалося у перший день після
проведеного операційного втручання та було приблизно однаковим в обох клінічних групах. Значно більші
показники температури порівняно з показником норми відмічалися на третю добу після операції, однак
з статистично нижчими показниками у хворих, яким у післяопераційному періоді застосовували гідрогелеві
плівки, насичені сріблом та антиоксидантом. На 5-ту та 7-му доби показники локальної термометрії починали
значуще відрізнятися у хворих з традиційним методом лікування від показників пацієнтів основної групи. На
10-ту добу температурні значення наближалися до показників норми та статистично майже не відрізнялися.
Висновки. Аналізуючи отримані результати, можна дійти висновку, що застосування насичених
іонами срібла та антиоксидантним препаратом гідрогелевих пов’язок статистично довело на прикладі
вимірювання місцевої температури позитивний вплив на загоєння одонтогенних запальних процесів.
 

ABSTRACT
The aim: Of the study is to analyze the literary data regarding evaluation of the pathogenetic mechanisms of the interaction of systemic diseases and periodontal tissue damage, conducted on the basis of scientific researches of Ukrainian and foreign scientists.
Materials and methods: Bibliosematic and analytical methods were used in the research. The materials of the exploration are international experience in the study of pathogenetic mechanisms of the interplay of pathology in the cardiovascular, respiratory systems, diseases of the gastrointestinal tract and chronic generalized damage of periodontal tissues.
Conclusions: It is important to search for new modern methods of diagnosis and individual approach to primary and secondary prevention of changes in periodontal tissues on the background of general pathology. The only way to solve this problem is a detailed study of somatic and dental history, changes in all body systems, on the basis of which it is possible to create a reasonable set of individual preventive measures and improve the treatment of periodontal disorders.
 KEY WORDS: periodontal diseases, systemic diseases, pathogenesis, cardiovascular pathology, diseases of the gastrointestinal tract, chronic obstructive pulmonary diseases

Проблема лікування та профілактики запальних і дистрофічно-запальних захворювань пародонта є надзвичайно актуальною в сучасній стоматології. Незважаючи на велику кількість публікацій присвячених питанням лікування, результати практичної пародонтології залишаються малоефективними, що пов'язано не тільки з великою кількістю причин виникнення генералізованого пародонтиту, але й з реакцією організму та мотивацією пацієнта. Найбільш актуальним є пошук і розробка методів патогенетичної терапії, яка направлено
впливає на різні ланки патогенезу, зокрема на мікрофлору пародонтальних кишень, ліквідацію мікроциркуляторних порушень в тканинах пародонта і пов'язаного з цим набряку, нормалізацію тканинного обміну, окисно-відновних процесів і здатності тканин пародонта до регенерації.

 УДК 611311:613.84

Однією з найактуальніших проблем сучасності - тютюнопаління, що є причиною багатьох тяжких захворювань. Дослідження останніх років свідчать, що динаміка розповсюдженості тютюнопаління в Україні загрозливо зростає – нині палять 62% чоловіків та 16 % жінок. У сучасній стоматології достатньо висвітлена проблема пов’язана зі згубним впливом тютюнового диму, а також встановлений прямий причинно-наслідковий зв’язок між тютюнопалінням та поширеністю і тяжкістю перебігу захворювань тканин та органів порожнини рота.

У тютюнових продуктах виявлено карієс-переважаючі субстанції, концентрація яких залежить від виду тютюну, умов зберігання, наявності ароматичних домішок для поліпшення смаку. Встановлено, що у курців агрегація тромбоцитів прискорюється внаслідок впливу нікотину на синтез простацикліну в судинах, яка спричиняє порушення мікроциркуляції в тканинах пародонту подібне до того, як це спостерігається при пародонтиті.

Клінічно доведений зв’язок тривалості тютюнопаління зі збільшенням втрати кісткової тканини, (майже в чотири рази), більшою втратою прикріплення пародонту (у 2,5-3,5 рази), більшою рецесією ясен і формуванням пародонтальної кишені у порівнянні з некурцями. Навіть якщо курець ретельно дотримується правил гігієни порожнини рота його пародонтальний статус гірший порівняно тими, що не мають нікотинової залежності.

В останні роки, у зв’язку з проведеними чисельними клінічними дослідженнями, які підтвердили вплив тютюнопаління на організм людини в цілому, провідні тютюнові компанії докладають великі зусилля для розробки менш шкідливих нікотиновмісних продуктів для здоров’я населення. До них належать електронні сигарети та системи нагрівання тютюну. Досі тривають дослідження щодо їх впливу на здоров’я людини. І жодне не має доказової відповіді, включно з міжнародними організаціями.


Ключові слова: карієс, захворювання пародонту, індексна оцінка, системи нагрівання тютюну GLO та IQOS. 

 УДК 616.314.13/.14:613.83]-056.8-08

Результати аналізу поширеності вживання наркотиків у 2018–2019 рр. вказують, що ситуація погіршилася, поширеність наркоманії в Україні має тенденцію до зростання. Вживання наркотичних речовин призводить до чималої кількості негативних змін у різних органах і системах організму (нефропатії, респіраторні захворювання, цироз печінки, захворювання серцево-судинної системи (інфекційний ендокардит), хірургічна патологія (некротизувальні фасціїти), вірусні гепатити, ВІЛ/ СНІД, туберкульоз), а також до психічних і поведінкових порушень. Мета роботи – на підставі аналізу фахової літератури дослідити вплив наркотичних речовин і способу життя, що формується при наркозалежності, на патологію порожнини рота та особливості надання стоматологічної допомоги наркозалежним хворим.