У статті проведено оцінку основних тенденцій ризикових форм поведінки студентів-медиків VI курсу за результатами добровільного анонімного анкетного опитування. Розраховували відсоток осіб, які дали відповідь на запитання анкети та середню похибку відносного показника. Опрацювання результатів здійснювали за допомогою статистичної програми Microsoft Excel. Результати досліджень засвідчили, що серед студентів-медиків зустрічаються випадки використання поведінкових факторів ризику таких, як зловживання тютюновими виробами, наркотичними засобами, алкоголем, а також поширене тривале використання гаджетів, не зважаючи на шкідливий вплив цих чинників на здоров’я. Студенти надають перевагу тютюнопалінню та вживанню алкогольних напоїв у компанії друзів (21,49% та 52,07% відповідно) та для зняття стресу (16,53% та 33,88% відповідно). Однак, більшість респондентів ніколи не палили (35,54%) чи декілька разів пробували палити (36,36%), а також не використовували наркотичних засобів (90,91%). 

Thearticleassessesthemaintrendsinrisk forms of behavior between medicalstudents of theVIyearbasedontheresultsof a voluntaryanonymousquestionnaire polling.Thepercentage of personswhoansweredthequestionsof the questionnaireand average errorof the relativeindicator.Theresultswere processed accordingto usingtheMicrosoftExcelstatisticalprogram.Theresultsofthe research showedthat amongmedicalstudentstherearecasesoftheuse of behavioral riskfactorssuchasabuseoftobaccoproducts,drugs,alcohol,aswellaslong-term useofgadgets,regardless of
ontheharmfuleffectsofthesefactorsonhealth.Studentsprefer smokinganddrinkingalcoholic beverages in the company of friends(21.49%and52.07%
respectively)andforstress relief (16.53%and33.88%,respectively).However,most of respondents haveneversmoked(35.54%)ortried to smokeseveraltimes(36.36%),but alsodidnotusedrugs(90.91%).

Отримані дані свідчать про незбалансованість харчування студентів, що може призвести до виникнення порушень у роботі функціональних 
систем організму, полінутрієнтних дефіцитів і аліментарно-залежних захворювань, що вимагає обґрунтування шляхів їх корекції.

Встановлено, що лише 51,24% опитаних студентів-медиків 6-го року навчання дотримуються принципів раціонального харчування, з них 41,38% хлопців і 54,35% дівчат. Більшість студентів не дотримується прийому їжі у певний час (63,64%) і нехтують сніданками (53,72%). Кратність споживання їжі у близько 60% студентів обох статей становить 3-4 рази на добу і у такої ж кількості респондентів основний прийом припадає на обід. У частини студентів, які стверджують, що дотримуються принципів раціонального харчування, виявлено розбіжності щодо їх фактичної реалізації у щоденному житті, а саме відсутні сніданки, основна кількість спожитої їжі не завжди припадає на обід і не витримується прийом їжі у визначений час.

Проведено оцінку кратності споживання окремих груп харчових продуктів (м’яса, м’ясопродуктів, риби, морепродуктів, молока, молокопродуктів та яєць) студентками-медиками. Більшість опитаних студенток включають оцінені групи харчових продуктів у свій раціон 2-3 рази на тиждень та частіше. Частина респонденток відмічає кратність споживання зазначених продуктів раз на місяць та рідше, що дає підстави виокремити їх у групу ризику щодо можливих змін у стані їх здоров’я пов’язаних з недостатнім надходженням незамінних нутрієнтів. 

УДК 614.715 

Стан атмосферного повітря міст України залишається одним з найбільш значущих об’єктів навколишнього середовища. Результати багатьох досліджень свідчать про забруднення атмосфери великих міст хімічними речовинами, що може сприяти підвищенню рівня захворюваності органів дихання та серцево-судинної системи у населення.