There is a group of coagulation inhibitors, which are antiphospholipid antibodies (APLA). In patients with different phospholipid antibodies, recurrent thrombolytic therapy complications, brain lesions and pregnancy pathology were observed, which allowed identifying APLA syndrome

В проблемі екземи має актуальність вивчення судинної ланки її патогенезу. Встановлено, що ситуація імунного конфлікту супроводжується підсиленням вироблення або виділення широкого спектру речовин, що мають також і вазоактивну дію. В подібних випадках можемо думати про зміни судинної стінки з наступною активацією судинно- тромбоцитарної та коагуляційнїі ланок гемостазу.

Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення кількості пацієнтів із захворюваннями волосся – від їх підсиленого випадіння до різних клінічних форм облисіння. Увагу багатьох дослідників привертає гіпотеза впливу екзогенних і ендогенних чинників на функціональний стан волосся, особливо ессенціальних та токсичних мікроелементів (МЕ).

У зв’язку з останніми подіями у світі, а саме – пандемією COVID-19, все частіше у практиці дерматолога зустрічається проблема випадіння волосся у людей, які перенесли коронавірусну інфекцію. Зв’язок між випадінням волосся та COVID-19 потребує ще вивчення.

Частота оніхомікозу стоп в загальній популяції становить 10–20% та зростає відповідно до віку і вже у віці поза 60 років становить 31%. Це впливає на якість життя пацієнтів, загрозу зараженння контактних осіб та соціальну адаптацію. Лікування таких хворих є довготривалим і не завжди ефективним в зв’язку з супутньою патологією, яку слід враховувати та коригувати комплексною терапією пацієнтів з оніхомікозом стоп.

Існує група інгібіторів згортання, що являють собою антифософоліпідні антитіла (АФЛА). У пацієнтів з різними антитілами проти фосфоліпідів спостерігаються рецидивуючі тромболітичні ускладнення, ураження головного мозку, патологія вагітності, що і дозво‐ лило виділити синдром АФЛА. Дерматологічна маніфестація охоплює ліведо, дистальну шкірну ішемію та обширні некрози шкіри. Як відомо в біоптатах з вогнищ ураження описують зміни характерні для локального внутрішньосудинного згортання крові (ЛВЗ).

Для дерматологів важливим є цілеспрямований пошук АФЛА, зокрема вовчакового антикоагулянта (ВА) при системному черво‐ ному вовчаку та вовчакоподібних синдромах нез’ясованої етіології, ліведо‐церебральному синдромі, а також при ураженнях, що су‐ проводжуються тромбозом судин шкіри, синдромі Бехчета, злоякісному атрофічному папульозі (хворобі Кельмейера‐Дегоса), вуз‐ ликовому періартеріїті.