У кожного з нас є невеликі, часом помітні тільки нам, але такі ненависні недосконалості шкіри (судинна зірочка, сліди постакне, гіперпігментації, рубці). Невдоволення зовнішністю часто стає причиною комплексів, психологічних проблем і низької самооцінки. Сьогодні одне з перших місць в сучасній медицині та косметології в боротьбі з будь-якими дефектами шкіри займають лазерні методики, спектр яких достатньо широкий. Вони розрізняються довжиною хвилі, потужністю впливу, глибиною проникнення, частотою і тривалістю імпульсів і іншими фізичними показниками. Для однієї і тієї ж процедури можуть використовуватися різні види лазерів. І навпаки один лазер може охопити собою безліч різних процедур і ефектів.
Синдром Стівенса – Джонсона (ССД), що у 50 % випадках є медикаментозно спровокованим захворюванням, дедалі частіше зустрічається в повсякденній практиці лікарів дерматовенерологів. Визначальну роль у патогенезі патологічних станів (запалення, шоків різного ґенезу тощо) має унікальний поза- і внутрішньоклітинний месенджер – система оксид азоту (NO), яка виконує функцію ендогенного регулятора при різних дерматозах. У фізіологічних концентраціях NO, взаємодіючи з активними формами кисню, проявляє властивості антиоксиданта, при порушеннях метаболізму, пов’язаних з накопиченням NO в тканинах, в цих же реакціях утворюються високотоксичні речовини, які негативно впливають на перебіг захворювання. Широкий спектр біологічної дії NO визначає інтерес до вивчення системи NO - NOS (іони нітратів (NO -), іони нітритів (NO -)) у хворих на ССД, які супроводжуються залученням до процесу усіх систем організму та визна чають прогноз хвороби.
Акне складає у структурі дерматологічних хворих близько 20 – 30% і є однією із найчастіших причин звернення пацієнтів до дерматолога. У більшості випадків захворювання дебютує у підлітковому віці частіше серед хлопців, у зрілому ж віці – серед жінок. Дослідження останніх років показали, що дисморфічні розлади виникають частіше у пацієнтів дерматологічного профілю, серед таких пацієнтів понад 86% не задоволені лише однією частиною свого тіла, і у 95% випадків – це обличчя. Дисморфічні розлади асоційовані з дерматологічними захворюваннями та без вчасної корекції можуть призвести до соціальної дезадаптації, тривожності та фобій.
В проблемі екземи має актуальність вивчення судинної ланки її патогенезу. Встановлено, що ситуація імунного конфлікту супроводжується підсиленням вироблення або виділення широкого спектру речовин, що мають також і вазоактивну дію. В подібних випадках можемо думати про зміни судинної стінки з наступною активацією судинно- тромбоцитарної та коагуляційнїі ланок гемостазу.
Сьогодні спостерігається тенденція до збільшення кількості пацієнтів із захворюваннями волосся – від їх підсиленого випадіння до різних клінічних форм облисіння. Увагу багатьох дослідників привертає гіпотеза впливу екзогенних і ендогенних чинників на функціональний стан волосся, особливо ессенціальних та токсичних мікроелементів (МЕ).
У зв’язку з останніми подіями у світі, а саме – пандемією COVID-19, все частіше у практиці дерматолога зустрічається проблема випадіння волосся у людей, які перенесли коронавірусну інфекцію. Зв’язок між випадінням волосся та COVID-19 потребує ще вивчення.