ІІ  Міжнародна  науково-практична  конференція  «Лікарі  та  медсестринство: трансформація в умовах війни та поствоєнне відновлення», що відбулася у Луцьку 16-17 травня  2024  року  (далі  –  Конференція),  стала  гідним продовженням  започаткованої  Волинським  медичним  інститутом  у  2023  році  першої  конференції  «Лікарі та медсестринство – медичний фронт в Україні та світі». Традиційно проведення медичного форуму приурочене до Міжнародного дня медичної сестри, який відзначається щорічно 12  травня.  Завданнями  конференції  було привернення  уваги  медичної  спільноти  до важливості  медсестринської  професії,  висвітлення  актуальності наукових  досліджень  у галузі медицини і медсестринства у світі та в Україні, популяризація досягнень медичної  науки та практики на теренах Волинської області. 

Гіпертрофія мигдаликів кільця Пирогова-Вальдейера у дорослих діагностується рідко, найчастіше вона спостерігається у дітей віком до 15 років. Клінічна картина даного стану мигдаликів у дорослих і дітей значно відрізняється, а скарги дорослих пацієнтів є менш вираженими. Проте, слід пам’ятати про гіпертрофію  мигдаликів у дорослих пацієнтів для правильної диференційної діагностики та вибору лікувальної тактики. 

Синдром Ігла-Стерлінга - це патологія, для якої характерна зміна положення,  форми  та розмірів шилоподібного відростка, що відходить від скроневої кістки, а також деформація  шило-під'язикової зв'язки. Основними причинами захворювання є подовження шилоподібного відростка, а також окостеніння шило-під'язикової зв'язки, спазм м'язів, що прикріплюються до шилоподібного відростка. Напруга м'язової мускулатури може бути зумовлена різким позіханням, тривалим відкриванням рота (при проведенні стоматологічного лікування) тощо. 
Діагностика і встановлення діагнозу  - Синдрому Ігла-Стерлінга часто викликає труднощі, що зумовлено широким спектром його клінічних проявів, а середня тривалість захворювання до встановлення правильного діагнозу, може тривати роки.  Дані пацієнти звертаються до сімейного лікаря, отоларинголога, стоматолога, невропатолога, хірурга, онколога. Найчастіше їм виставляють діагноз: хронічний отит, хронічний тонзиліт, невралгія трійчастого нерва, артрозо-артрит скронево-нижньощелепного суглоба тощо.  

УДК 616.24-002.5-036.22-036.8

Контроль за епідемічною ситуацією з туберкульозу (ТБ) як в Україні, так і у світі залишається актуальною проблемою. У звіті ВООЗ за 2023 р. Україну зараховано до 12 країн із високим тягарем лікарськостійкого туберкульозу (ЛС ТБ), що зумовлює необхідність об’єднання державних, громадських і донорських зусиль щодо протидії ТБ.

Мета роботи — вивчити динаміку захворюваності на ТБ у різний епідемічний період в Україні з урахуванням впливу зовнішніх чинників.

Матеріали та методи. Моніторинг захворюваності на ТБ в Україні проведено від початку епідемії (1995). Динаміку розвитку епідемічної ситуації з ТБ в Україні проаналізовано з кроком у 5 років за результатами статистичної звітності МОЗ України. Обробку даних проведено методами параметричної та непараметричної статистики.

Результати. Вивчення особливостей динаміки інтенсивності епідемічного процесу та ризиків його розвитку проведено з розрахунком питомої частки приросту/зниження показника захворюваності на ТБ (таблиця).

Інформаційна підтримка наукового та освітнього процесів стала одним із найголовніших завдань у роботі Бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького під час пандемії COVID-19. Активізація дистанційного навчання студентів суттєво змінила функції бібліотеки, яка у своїй діяльності безпосередньо долучається до виконання освітніх завдань університету, допомагає користувачам адаптуватися в інформаційному просторі та забезпечує широкий доступ до наукової інформації та інформаційних ресурсів. Бібліотека продовжує виконувати свої основні функції, поєднуючи їх з новими викликами, що диктують події та час. Попри всі складнощі сьогодення, бібліотечний фонд поповнюється вітчизняними та іноземними виданнями : науковою, науково-популярною літературою, офіційними виданнями, документами на традиційних та електронних носіях інформації. Формування бібліотечного фонду базується на моніторингу навчальних планів, програм та тематики наукових досліджень університету, постійно здійснюється аналіз книгозабезпеченості навчальних дисциплін, що дозволяє комплектувати фонд новими документами у відповідності до ліцензійних норм та вимог. У період карантину студенти завжди мали можливість отримувати та повертати навчальні комплекти літератури.