УДК: 616.37-002-06:616.155.34

Огляд присвячений ролі нейтрофільних позаклітинних пасток (НПП) при системних ускладненнях гострого панкреатиту. НПП можуть активувати трипсин, викликати запалення та пошкодження тканини підшлункової залози, закупорювати вивідні протоки. Основні смертельні ускладнення гострого панкреатиту, такі як гостре ураження легень, нирок, пошкодження міокарда і ЦНС, дисфункція кишечника, гемокоагуляційні розлади пов’язані з НПП. Орієнтація на формування та деградацію НПП може бути шляхом для розробки стратегій лікування пошкоджень органів при цьому захворюванні. Розглянуті сучасні дані про використання НПП-цільової терапії при експериментальному тяжкому гострому панкреатиті, яка спрямована на блокування утворення НПП,
руйнування каркаса ДНК, інгібування цитотоксичності білків у пастках.

The review focuses on the role of neutrophilic extracellular traps (NETs) in systemic complications of acute pancreatitis. NETs can activate trypsin, cause inflammation and pancreatic tissue damage, and clog the excretory ducts. The main fatal complications of acute pancreatitis, such as acute lung injury, kidney, myocardial and CNS damage, intestinal dysfunction, hemocoagulation disorders are associated with NETs. Focusing on the formation and degradation of NETs may be a way to develop strategies for treating organ damage in severe acute pancreatitis. Current data on the use of NET-targeted therapy in experimental severe acute pancreatitis, which is aimed at blocking the NETs formation and disassembly of the DNA scaffold, inhibition of proteins toxicity in NETs, are considered.
Key words: acute pancreatitis; neutrophilic extracellular traps; systemic complications; anti-NET therapy.

УДК: 616.33/.34-005.1-02-073.48-08


Hemosuccus pancreaticus (НР) є небезпечним для життя станом, і його слід враховувати у пацієнтів з болем у животі, шлунково-кишковою кровотечею та високим рівнем амілази в сироватці крові. Різноманітність проявів HP та обмеженість літературних даних через його рідкість ускладнюють діагностику. Діагностичні методи включають КТ з контрастуванням, ендоскопічні процедури, такі як езофагодуоденоскопія та ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія, і ангіографію. Терапевтичне втручання за допомогою інтервенційного радіологічного підходу з використанням спіральної емболізації є безпечним та ефективним у гемодинамічно стабільних пацієнтів із НР. Ендосонографія може бути інноваційним підходом до діагностики та лікування пацієнтів, яким неможливо ввести контрастну речовину; однак його безпека та ефективність мають бути підтверджені майбутніми дослідженнями. У цьому огляді наведені сучасні погляди на діагностику і лікування хворих із hemosuccus pancreaticus.