УДК 615.874.2:613.29]:339.13:614.271

Ключові слова: дієтичні добавки, лікарські засоби, фармацевтичний ринок
АНОТАЦІЯ
Вітчизняний ринок дієтичних добавок сьогодні демонструє низку невирішених проблем, таких
як: конкуренція цих продуктів із лікарськими засобами, призначення їх лікарями як основного лікування, поширення за допомогою мережевого маркетингу, часто некомпетентними людьми без відповідної освіти. Недостатній рівень інформованості лікарів і фармацевтів та відсутність механізмів належного контролю за дотриманням законодавства зумовлює необхідність актуалізації вимог до обігу
та розповсюдження дієтичних добавок.
Метою дослідження став розгляд асортименту та супровідної інформації дієтичних добавок, представлених інтернет-ресурсом Compendium.onLine в розділі «Дієтичні добавки».
Використано методи інформаційного пошуку, контент-аналізу, систематизації даних та узагальнення.
Встановлено, що класифікаційний розподіл дієтичних добавок на інформаційному інтернет-ресурсі Compendium.onLine містить 17 груп, які імітують АТХ-класифікацію лікарських засобів. Лідерами за кількістю позицій дієтичних добавок є вітчизняні компанії ТОВ «Ключі здоров’я» – 157 позицій, та ТОВ «Краса і здоров’я» – 136 позицій. Всього в аналізованій сукупності представлено т508 виробників, зокрема 68 виробників лікарських засобів, які пропонували 673 позиції дієтичних добавок, що становило 19,92% в їх загальній сукупності. За формою випуску найчастіше було представлено капсули (36,31%) і таблетки (23,50%). Усього було представлено 50 форм випуску, 78,28% аналізованої номенклатури вироблено у вигляді лікарських форм. Аналіз змісту рекомендацій до застосування дієтичних добавок свідчить, що лише у 33,89% випадків вказано кількісні показники вмісту інгредієнтів, а у 38,62% – декларуються лікувальні властивості з наведенням медичних діагнозів, що може нести ризики медичного характеру у разі їх застосування, а тому потребує посилення системи контролю за дотриманням існуючих законодавчих вимог.
Доцільно запровадження спеціального маркування, яке підкреслює, що дієтичні добавки не є лікарськими засобами, та законодавчої заборони лікарям виписувати та рекомендувати дієтичні добавки.

УДК 315:378.4:331:101]-057.87(477.83)

Метою дослідження було визначення пріоритетів у виборі місця праці за результатами опитування 126 старшокурсників фармацевтичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Анкетування було проведено за допомогою сервісу Google form. Використані методи аналізу, синтезу та узагальнення.
Встановлено, що в основному майбутні магістри фармації надають перевагу роботі в аптечних мережах приватної форми власності, бажають працювати у будні чи позмінно вдень. 42% опитаних вказали на очікуваний рівень зарплати до 15 000 гривень, що відповідає середній зарплаті для фармацевтів по Україні. Основними критеріями вибору місця праці є можливість кар’єрного росту, зручне розташування та матеріальна компонента. Більшість респондентів визначили сайт work.ua як основне джерело інформації про вакансії.
Ключові слова: магістр фармації, мотивація, анкетне опитування.