Відомо безліч складних умов, які можуть чинити негативний вплив на психічне здоров’я особи. Зокрема, втрата близької людини, розлучення, фінансові проблеми, хронічні захворювання, насильство або травма. На сьогоднішній день серед них превалюють надзвичайні ситуації, які повсякденно мають місце під час ведення бойових дій в умовах широкомасштабної війни в Україні. Тому важливо усвідомлювати, що виникає велика ймовірність появи стресу, тривоги і депресії серед осіб, що знаходяться в таких особливих умовах.

Як відомо, в умовах війни та надзвичайних ситуацій, санітарно-гігієнічне забезпечення людей являє собою систему організаційних, гігієнічних, санітарно-технічних, медичних, адміністративно-господарських заходів, які покликані зберігати та зміцнювати здоров’я як військовослужбовців, рятувальників, так і потерпілого населення. За умов сучасних бойових дій в Україні вони передбачають зниження захворюваності, підтримання належного фізичного стану і, відповідно, підвищення боєздатності та покращення працездатності.

Гігієна і санітарія виробництва та переробки – це комплекс заходів, що забезпечують отримання продукції вільної від хвороботворних агентів та корисної для здоров’я. Метою її є недопущення до споживання неякісної і небезпечної їжі, попередження розповсюдження заразних хвороб серед тварин і у навколишньому середовищі. Гігієна і санітарія виробництва передбачає дотримання ветеринарно-санітарних вимог під час підготовки тварин та транспортування їх на забій, виконання ветеринарно-санітарних правил проведення забою тварин і первинної переробки туш, виконання ветеринарно-санітарних правил під час переробки і виробництва харчових продуктів тваринного походження; виконання ветеринарно-санітарних правил під час зберігання чи транспортування і реалізації продукції.

УДК 340.6 : 343.1

Судова медицина – наука, яка вивчає і розробляє питання медичного та загальнобіологічного характеру і своєю діяльністю надає вагому допомогу правоохоронним органам при розслідуванні та розгляді кримінальних проваджень і цивільних справ. Судова медицина являє собою самостійну науку, яка вивчає коло питань, пов’язаних з правовою практикою і володіє своїми методами дослідження. Серед усіх медичних наук судова медицина найтісніше пов’язана з патологічною анатомією, травматологією, токсикологією, імунологією, а з юридичних – з криміналістикою.
Вивчення юристами теоретичних аспектів судової медицини є запорукою їх успішної професійної діяльності, яка вимагає кваліфікованого огляду місця події, своєчасного виявлення, вилучення та скерування на експертизу біологічних субстанцій як речових доказів, виявлених на місці події, визначення характеру ушкоджень, які є на трупі, орієнтовного встановлення часу настання смерті та її причин, правильного формулювання запитань експерту та оцінки й інтерпретації його висновків. Запропонований у навчальному посібнику матеріал викладено у восьми темах, у яких висвітлено питання змісту, завдань та історії становлення судової медицини, правових та організаційних засад судово-медичної експертизи, поняття та класифікації тілесних ушкоджень і отруєнь, класифікації смерті, її ознак, судово-медичної експертизи трупа та живої людини, біологічних субстанцій та за матеріалами кримінального провадження. До кожної теми подано питання для контролю знань, теми рефератів і додатки у вигляді схем. У кінці наведено перелік використаної та рекомендованої літератури. Дане видання буде корисним для студентів та викладачів юридичних вишів і факультетів, практичних працівників правоохоронних органів та подальшої науково-дослідної діяльності.

Одними із найбільш небезпечних для здоров’я людей забруднювачів харчової продукції у світі вважають мікотоксини - вторинні метаболіти обміну 
речовин плісеневих грибів, які за хімічною будовою являють собою ароматичні поліциклічні сполуки і містять різні групи хімічних речовин: алкалоїди, стероли, кумарини, пептиди, антрахінони, трихотецини та інші.