УДК 645-002

Даний практикум є навчальним посібником з гістології, цитології та ембріології для студентів вищих медичних навчальних закладів України. Основна його мета – допомогти студентам при самопідготовці та на практичних заняттях у вивченні мікроскопічних препаратів клітин, тканин і органів, інтерпретації отриманих зображень та опануванні специфічної гістологічної та ембріологічної термінології. 
   Посібник гармонізовано з діючою Програмою з гістології, цитології та ембріології для студентів медичних та стоматологічних факультетів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Усі терміни узгоджено з Міжнародною гістологічною номенклатурою.
Для студентів вищих медичних навчальних закладів, викладачів морфологічних дисциплін.

Упродовж тривалого часу, викладаючи гістологію та ембріологію студентам медичного та стоматологічного факультетів, ми шукали способи зробити їхнє навчання більш ефективним і полегшити інтерпретацію складних  мікроскопічних зображень структур людського організму в умовах очного та он-лайн навчання. Результатом наших зусиль є цей практикум з цитології, гістології та ембріології.

 Щоб допомогти в інтерпретації та навчанні, на кожній сторінці цього посібника вказано назву тканини або органа, використане забарвлення та збільшення мікроскопа. У лівій частині сторінки розміщено піктограму, що відображає найважливіші деталі будови тканини чи органа, а в правій – перелік тих мікроструктур, які студент використовуючи всю доступну інформацію (підручники, атласи, лекції, Інтернет-сайти) повинен ідентифікувати і означити. Ми вважаємо, що цей Практикум полегшить самопідготовку, допоможе студентам засвоїти специфічну гістологічну термінологію та розпізнати необхідні структурні елементи тканин і органів.

   У нижній частині кожної сторінки міститься мікрофотографія досліджуваного гістологічного препарату. Студентам слід порівняти обидва зображення – піктографічне та фотографічне – знайти схожість і відмінність між ними, а також відчути красу реальної мікроскопічної будови людського тіла. Для самоконтролю засвоєння деталей будови тканини чи органа кожний розділ завершує глосарій ключових слів: студенти повинні розуміти їх значення та бути здатними дати коротке визначення кожного терміна.

Довідник містить класифікацію DSM-5 (перелік розладів, підтипів, уточнювальних ознак та діагностичних кодів), секції, що описують спосіб використання довідника, та набори діагностичних критеріїв. Цей зручний довідник буде корисний клініцистам, якщо потрібно швидко знайти та ознайомитися з інформацією, яка необхідна для встановлення діагнозу. 

The study guide was prepared according to the typical syllabus for Epidemiology with due account of the qualification description and standards of training on the basis of regulatory and binding documents of the Ministry of Health of Ukraine. The book sets out in concise detail the fundamentals of general epidemiology and ­approaches to prevention of epidemiological complications, protection of the population and territory from the spread of infectious diseases.
The fourth edition describes the WHO recommendations on the introduction of immunization programs for children and adults on epidemiological indications.
The study guide is intended for masters and internship doctors of higher education establishments — medical universities, institutes and academies.

Навчальний посібник підготовлено відповідно до типової навчальної програми “Епідеміологія” з урахуванням вимог кваліфікаційних характеристик і стандартів освіти на основі нормативно-директивних матеріалів МОЗ України. Стисло викладено основи загальної епідеміології та підходи щодо запобігання виникненню епідемічних ускладнень, захисту населення і території від поширення інфекційних хвороб.
Для магістрів і лікарів-інтернів медичних закладів вищої освіти — університетів, інститутів і академій.

УДК 615.12:615.451.1.014.2:615.28:355:616.988:575.834]-036.21(477) 

Заліська О.М., Заболотня З.О., Семенов О.М., Максимович Н.М.,Калинюк Т.Г.,  Барчук О.З. Аналіз тенденцій та необхідності екстемпорального виготовлення лікарських форм в аптеках під час воєнного стану й пандемії COVID-19 в Україні. Фармацевтичний журнал. 2023;4:14-26.