УДК 616.89-02:(613.861.3+616.89-008.615.1)-036.8-06:159.9]:355.11

   Населенню України, під час повномасштабного вторгнення РФ, яке перебуває в стані постійного емоційного стресу притаманне формування психоемоційного перенапруження, що призводить до розвитку різних порушень не тільки фізичних, а й психологічних та є не менш важливим для здоров'я особистості. Психічна травматизації провокує зростання кількості психологічних проблем, що протікає з порушенням психосоматичного здоров’я. У військовослужбовців, які отримали бойову психічну травму в 3–4 рази частіше відслідковується ураження психіки. Бойова психічна травма, яка має психотравмуючий вплив та є основною причиною виникнення стресасоційованих розладів найнебезпечніша. Зрозуміло, що уникнути психічного впливу під час бойових дій, враховуючи надмірні емоційні реакції, практично неможливо. Сильні емоційні стани провокують порушення адаптації, яка супроводжуються розладами афективної, когнітивної, особистістної та поведінкової сфери комбатантів. Перевага сили стресорів над наявними адаптаційними резервами організму, недостатня адаптованість до них призводять до порушення адаптаційної рівноваги – гомеостазу, що викликає зміну психологічного стану. Порушення психологічного стану й адаптаційного потенціалу осіб, що перебувають в емоційному стресі значно погіршують надалі якість життя через вплив на психічне здоров'я.

УДК 616.891:616.89-008.441.13]-037

   Встановлено клініко-анамнестичні закономірності розвитку алкогольної залежності з пост травматичним стресовим розладом. Для виявлення порушень, пов’язаних зі вживанням алкоголю, у пацієнтів із пост травматичним стресовим розладом здійснювали скринінг за допомогою опитувальника Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT) з метою прогнозування та подальшого впровадження ефективних методів лікування.

УДК 351.77:578.834.1]-036.22(477)

Медична реформа відкрила можливості для медичних закладів щодо конкуренції за пацієнта. Проте також виникає загроза, що не всі медичні заклади зможуть функціонувати без залучення додаткових коштів з місцевих бюджетів, а також надавати послуги з відповідною якістю для пацієнта. Тож постає питання інтеграції діяльності медичних комунальних неприбуткових підприємств (КНП) сусідніх територіальних громад (ТГ) з метою оптимізації використання наявних обмежених матеріально-фінансових ресурсів для покращення охорони здоров’я населення ТГ в межах певного регіону на засадах співпраці, співфінансування і співвласності. Реформа системи охорони здоров’я (СОЗ) України спрямована на покращення результатів охорони здоров’я та забезпечення більш ефективного використання фінансових ресурсів на всіх рівнях управління СОЗ. Це комплекс заходів, що має охоплювати всі рівні медичної допомоги, але його впровадження розпочалося з ПМД, оскільки цей рівень визнано життєво важливим. На відміну від вторинної медичної допомоги, яка здебільшого пов’язана з лікуванням, ПМД фокусується на забезпеченні добробуту людини, насамперед має на меті допомогти людям уникнути захворювань, а також зберегти якість життя. На відміну від спеціалізованої допомоги. послуги ПМД передбачають популяризацію здорового способу життя в ТГ, запобігання найтяжчим захворюванням, а також здійснення післяопераційної реабілітації. Крім того, ПМД – це спільна відповідальність держави та громадян. Не секрет, що причинами відтоку населення із сільських і віддалених громад є відсутність якісних послуг у тому числі у сфері охорони здоров’я, а також нестача робочих місць. Реформа СОЗ України на сучасному етапі спрямована на покращення результатів охорони здоров’я та забезпечення більш ефективного використання фінансових ресурсів на всіх рівнях управління СОЗ. Надалі мережа КНП буде інтегруватися в медичні об’єднання (ТМО й корпорації) як за інтенсивністю медичної допомоги, так і територіально, щоб уникати надмірної конкуренції та забезпечити необхідну концентрацію ресурсів для ефективного функціонування СОЗ у цілому. 

УДК 616.8–008.615–02:616-001–039.51]–07

   Під час мінно-вибухової хвилі (blast traumatic brain injury) головний мозок отримує струс — контузію, яка має віддалені наслідки у вигляді посттравматичного стресового розладу (ПТСР), не завжди діагностується, а відтак не отримує вчасно ефективного лікування. 

УДК 352/354:614.2

У статті доведено необхідність пошуку шляхів забезпечення результативності роботи медичних закладів що зумовлено зростанням запитів і уподобань пацієнтів стосовно вибору медичного закладу та надання послуги; обґрунтовано вплив цифровізації на якість медичних послуг і роботу медичних закладів. Акцентовано увагу на тому, що медичний заклад може стати успішним при дієвій сучасній системі ефективного управління. Охарактеризовано основні групи чинників, які суттєво впливають на процес управління якістю медичного закладу. Виокремлено основні переваги від впровадження технологічного підходу в практику управління медичним закладом. Наведено основні помилки в роботі керівного персоналу медичного закладу. Доведено, що ефективне функціонування медичних закладів залежить не лише від перебігу внутрішніх управлінських процесів, а й від гнучкої адаптації їх діяльності до мінливого середовища. З’ясовано сутність методів управління в нинішніх умовах змін. Запропоновано основні напрями вдосконалення діяльності медичних закладів. Визначено основні помилки керівника які можуть знижувати результативність управлінської діяльності та ефективність реструктуризації медичних закладів. Обґрунтовано доцільність створення ефективної команди працівників медичного закладу. Доведено, що турбота про якісне обслуговування пацієнтів позитивно впливає на прибутковість закладу що в свою чергу вимагає впровадження сучасних та ефективних методів управління якістю медичних послуг. Доведено, що якість надання медичних послуг є однією з фундаментальних проблем у функціонуванні закладу охорони здоров'я, що пов’язано з результативністю його роботи. У цьому зв’язку виокремлено основні чинники забезпечення якісного управління та наведено основні характеристики системи управління якістю в медзакладі. Акцентовано увагу на тому, що забезпечення якості ґрунтується на комплексному підході до якості на кожному етапі надання послуг. В статті зроблено висновок, що створення ефективно працюючого медичного закладу є важливим завданням сьогодення і вимагає переосмислення управлінських методів та принципів роботи керівника.