УДК 616.31 

 24 лютого 2022 року життя в Україні кардинально змінилось. Війна принесла смерть і руйнування. Мільйони людей, рятуючи своє життя і життя дітей, змушені були покинути домівки і переїхати у більш безпечні міста і селища в Україні і за кордоном. Так, за інформацією голови Львівської ОВА (обласна військова адміністрація) у березні 2022 року на території Львівської області перебувало до 400 тисяч внутрішньо переміщених осіб, із них у Львові – понад 200 тисяч, понад 1 млн українців перетнули кордон із Польщею у Львівській області. Головне завдання тоді полягало в тому, щоб дати людям прихисток і можливість поїсти, надати медичну допомогу з урахуванням кількості людей, що прибули. Стоматологи України активно долучились до надання допомоги біженцям і внутрішньо переміщеними особам. Доцільно звернути увагу на організаційну роботу АОУ (Асоціація ортодонтів України). У соціальних мережах і на сайті АОУ була розміщена інформація («Невідкладна ортодонтична допомога пацієнтам України») про клініки з прізвищами ортодонтів і їх контактними даними, щоб транзитні пацієнти мали можливість звернутись за допомогою. Так, за період воєнного стану в Україні лише з лютого 2022 року до листопада 2023 року в стоматологічну клініку звернулось понад 100 ортодонтичних пацієнтів, які рятувались від воєнної агресії. Перший місяць війни у зв’язку з організаційними проблемами (повітряні тривоги, загроза обстрілів і обстріли, стрес і психологічний стан як пацієнтів, так і лікарів) ортодонтична допомога біженцям і тимчасово переміщеним особам надавалась переважно у разі травмування м’яких тканин елементами ортодонтичних апаратів, а документація належним чином не велась (запис в журналі прізвища пацієнта і що зроблено). Лише через місяць вдалося відновити звичну організацію роботи. Повноцінне клінічне обстеження було проведене 63 ортодонтичним пацієнтам, які розпочали лікування в регіонах активних воєнних дій.

УДК 616.31-053.2:616]-07-084(048.8)

Мета дослідження. Провести аналіз наукових літературних джерел з питань стоматологічної захворюваності дітей України, які обтяжені соматичною патологією.

Методи дослідження. Для виконання мети використано бібліосемантичний метод дослідження. Проведено аналіз близько 50 вітчизняних наукових статей та електронних джерел за період з 2007 р. до 2023 р. за запитом «Соматичні захворювання у дітей», «Хвороби порожнини рота». Наукова новизна. На тлі погіршення екологічної, економічної, медико-соціальної ситуації в Україні і за несприятливих географічних умов та біогеохімічних дефіцитів окремих хімічних елементів, а також на тлі хронічного стресу зростає як загальносоматична захворюваність серед дітей, так і стоматологічна. За даними державної статистики при зменшенні чисельності дитячого населення рівні захворюваності і поширеності хвороб мають спадну тенденцію, але залишаються високими. Також спостерігається загальне омолодження хвороб. У хворих із соматичною патологією послаблюються захисні функції імунної системи, відбуваються дисбіотичні зміни, порушуються метаболічні процеси, які екстраполюються на ротову порожнину і зменшують резистентність твердих тканин, сприяють прогресуванню, генералізації патологічного процесу в тканинах порожнини рота та розвитку ускладнень. Згідно з численними дослідженнями науковців встановлено, що стоматологічні прояви соматичних захворювань у ротовій порожнині проявляються хворобами твердих тканин зубів, пародонту та слизової оболонки порожнини рота.

Висновки. Аналіз наукових джерел свідчить про високу поширеність стоматологічних захворювань, що виникають у дітей, обтяжених соматичною патологією, та підтверджує взаємозв’язок між ними. Отже, отримані результати свідчать про те, що існує нагальна потреба у комплексному підході до проведення профілактичних, лікувальних та реабілітаційних заходів у дітей зі стоматологічною патологією, обтяженою супутніми хворобами.
Ключові слова: соматична патологія, карієс, хвороби пародонту, хвороби слизової оболонки порожнини рота, зубо-щелепні аномалії.

УДК 612.31+616.31):615.83
Вивчення стану тканин пародонта в дітей навчально-реабілітаційних центрів із метою подальшого моніторингу стану здоров’я й упровадження лікувально-профілактичних заходів є актуальним завданням сучасної стоматології.
Мета дослідження. Визначити стан тканин пародонта в дітей, які перебувають у навчально-реабілітаційних центрах (НРЦ).
Матеріал і методи дослідження. Обстежено 182 дітей віком від 7 до 15 років, які перебувають у комунальних закладах Львівської обласної ради (КЗ ЛОР), і 165 дітей аналогічного віку, які навчаються в загальноосвітніх школах (група порівняння). Стан тканин пародонта оцінювали на підставі клінічних даних, проби Шіллера-Писарева і показника папілярно-маргінально-альвеолярного індексу (РМА) (Parma, 1960).
Результати дослідження та їх обговорення. Установлено, що в дітей 7-15 років НРЦ хронічний катаральний гінгівіт виявлено, у середньому, у 71,68±4,25%, що значно вище відносно дітей групи порівняння – 46,75±3,51% (р<0,001). Із віком поширеність ХКГ зростає й у віковій групі 10-12 років становить, у середньому, 81,53±7,28%, що в 1,7 раза більше відносно дітей групи порівняння (р<0,001). У дітей 13-15 років частота ХКГ вища в 1,4 раза відносно дітей групи порівняння і в 1,2 раза порівняно з дітьми 7-9 років. Аналіз результатів свідчить, що в дітей НРЦ у всіх вікових групах переважає легкий ступінь ХКГ і, в середньому, складає 57,83±7,28%, що в 1,4 раза нижче відносно групи порівняння (79,76±3,79%), а середній ступінь ХКГ становить значно більше – 37,89±3,68%, відповідно в дітей групи порівняння –18,79±3,45% (р1<0,001, p2<0,001). Особливо привертає увагу значна поширеність тяжкого ступеня ХКГ у дітей 7-9 років НРЦ (8,33±3,25%). Отже, отримані результати свідчать про значну поширеність запальних процесів у тканинах пародонта дітей, які перебувають у НРЦ, що необхідно врахувати в організації стоматологічної допомоги дітям, які перебувають у таких закладах, і активно впроваджувати лікувально-профілактичні заходи, аби запобігти подальшому розвитку патологічних процесів у тканинах пародонта.
Ключові слова: хронічний катаральний гінгівіт, діти, навчально-реабілітаційний центр.

УДК 616.311:-073.7-053.2:616.8/.89

Соматична патологія має виражений негативний вплив на перебіг захворювань органів та тканин порожнини рота, як у дорослих, так і у дітей. Віддзеркалення різних патологічних процесів, що мають місце при стоматологічних захворюваннях на тлі різних відхилень здоров'я, можуть бути відображені у змінах ЕФАКБЕ. Зарядовий стан клітин букального епітелію відповідає рівню адаптаційно-компенсаторних реакцій в організмі дитини і, як наслідок, рівню неспецифічної загальної та місцевої резистентності. Зміна активності клітин букального епітелію може свідчити про зміну функціональних можливостей організму дітей.

Мета дослідження. Визначення особливостей електрофоретичної активності клітин букального епітелію у дітей із психоневрологічними розладами.

Матеріал і методи дослідження. З метою визначення стану твердих тканин зубів було обстежено 127 дітей із психоневрологічними розладами (основна група) та 74 соматично здорових дітей, які склали контрольну групу. Для вивчення стану твердих тканин у обстежених дітей визначали інтенсивність карієсу за індексом КПВ. Показники електрофоретичної активності клітин букального епітелію визначались у залежності від віку та місця проживання обстежених дітей.

Результати досліджень та їх обговорення. На основі проведеного дослідження встановлено, що у дітей із психоневрологічними розладами значення ЕФАКБЕ, в середньому, становить 25,04±1,32 % та є достовірно нижчим порівняно до соматично здорових дітей (36,13±1,24 %). Виявлено, що у дітей 7-9-ти річного віку основної групи ЕФАКБЕ на 54,79 %, а у дітей 10-12 років ‒ на 26,18 % нижче порівняно із дітьми групи порівняння. Найнижчі значення ЕФАКБЕ встановлено у дітей навчально-реабілітаційного центру “Оберіг”, що в середньому, становило 21,81+1,28 %, що на 16,64 % нижче порівняно із дітьми з “Великолюбінського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру та на 27,74 % нижче від дітей із “Добромильської спеціальної школи”. Висновки. 1. У дітей із психоневрологічними розладами значення ЕФАКБЕ є нижчим у порівнянні із соматично здоровими дітьми. 2. У дітей основної групи при інтенсивності карієсу, в середньому, 4,92+0,62 зуба ЕФАКБЕ становить 25,04+1,32 %. 3. Отримані дані співставлення показників КПВ та ЕФАКБЕ в залежності від віку та місця проживання дітей з даною патологією спонукають до подальшого вивчення залежності електрофоретичної активності букального епітелію від різних стоматологічних захворювань.

УДК 616.89-008.454+616.127-005.8

Анотація. Тривожність та депресія належать до  поширених захворювань у  світі та Україні зокрема. Частота їх значно зросла протягом останніх 2 років у зв’язку зі збройним вторгненням російської федерації. Часто депресивні татривожні стани відзначають ізольовано, але часом вони поєднуються з різноманітною серцево-судинною патологією. У статті представлена відповідь на запитання: «Чи існує чіткий доведений зв’язок між розладами психоемоційного стану в осіб молодого віку та виникненням серйозних кардіологічних захворювань через 3–4 десятиліття?». Проведено аналіз довготривалого шведського дослідження, яке здійснювало анкетування 49 321 юнака віком 18–20 років перед їх призовом на  військову службу з  подальшим багаторічним спостереженням на  предмет виявлення в  них ішемічної хвороби серця. Отримані результати показали слабку і статистично несуттєву кореляцію між ранніми проявами депресії в юнаків та подальшим розвитком серйозної серцево-судинної патології в чоловіків зрілого віку. На противагу депресії, наявність тривожності сильно пов’язана з майбутнім розвитком ішемічної хвороби серця протягом наступних 4 десятиліть. Відносний ризик віддаленої в часі госпіталізації з приводу ішемічної хвороби серця та гострого
інфаркту міокарда в юнаків із симптомами депресії становив 1,18 (95% довірчий інтервал (ДI) 0,80–1,75) та 1,20 (95% ДI 0,75–1,90) відповідно. Для тривожності ці показники становили 2,44 (95% ДI 1,44–4,14) і 2,82 (95% ДI 1,56–5,11) відповідно.
Ключові слова: тривожність, депресія, ішемічна хвороба серця, віддалений ризик.