УДК: 616.857-02:616.28-008.55

Мігрень — це поширене захворювання, яке вражає 12—15 % населення нашої планети. Частіше мігрень виникає у жінок, ніж у чоловіків, напади трапляються у 17 % жінок та 6 % чоловіків щороку. Мігрень найчастіше спостерігається у людей віком від  30 до  39  років, поширеність у  чоловіків
і жінок досягає 7 % і 24 % відповідно. Проте, є рідкісні види мігрені, коли досить важко поставити
правильний діагноз. До таких належить вестибулярна мігрень.
Вестибулярну мігрень колись вважали рідкістю, але  вона все частіше стає дедалі більш визнаним
діагнозом. Цей тип мігрені характеризується головокружінням або  запамороченням. Запаморочення, пов’язане з  мігренню, вражає 1—3  % загальної популяції, що  робить мігрень головною причиною головокружіння і запаморочення у дорослих. Лише близько половини всіх пацієнтів з  вестибулярною мігренню відчувають біль під час нападів. Поставити діагноз мігрені, якщо у пацієнта немає болю, може бути досить важко, але  точний діагноз є  ключем до пошуку правильного лікування. 

Мігрень — первинний головний біль, що призводить до інвалідизації та уражає понад мільярд осіб у світі. Нині діагностування та лікування цього неврологічного захворювання лишаються недостатньо ефективними.
До вашої уваги представлено огляд статті A. K. Eigenbrodt et al. «Diagnosis and management of migraine in ten steps» видання Nat Rev Neurol (2021 Aug; 17 (8): 501–514), де відображено 10-етапний підхід до діагностування та лікування мігрені на основі рекомендацій, схвалених Європейською федерацією фахівців із головного болю та Європейською академією неврології (EHF/EAN, 2021).

Мігрень - це поширене захворювання, яке вражає 12–15 % населення нашої планети. Частіше мігрень виникає у жінок, ніж у чоловіків, при цьому напади трапляються у 17 % жінок та 6 % чоловіків щороку. Мігрень без аури є найпоширенішим типом, на яку припадає приблизно 75% випадків. Це відповідає
нашій клінічній практиці. Серед пацієнтів, яких нам довелось оглядати протягом останніх років, більшість людей з мігренню - приблизно 70% - 75% - хворіють на мігрень без аури. Мігрень найчастіше зустрічається у людей у віці від 30 до 39 років, при чому поширеність у чоловіків і жінок досягає 7% і 24% відповідно.
Проте, володіючи інформацією про те, що мігрень у більшості випадків розпочинається в підлітковому віці, ми спостерігаємо, що діагноз мігрені вдається встановити в більш ранньому віці. Також характерною є картина, що більшість хворих на мігрень у віці понад 40 років звертаються за допомогою, маючи в анамнезі такі діагнози, як вегето-судинна дистонія, дисциркуляторна енцефалопатія та інші, які насправді є масками мігрені, що призводить до того, що дана група хворих на мігрень роками не отримує якісного лікування. Мігрень
– сімейна хвороба, тому сімейний анамнез теж необхідно враховувати для раннього її виявлення. Постановка діагнозу мігрені без аури базується в першу чергу на типових характеристиках болю в поєднанні з супутніми симптомами.

Мігрень - це величезна проблема, яка вражає понад 1 мільярд людей у всьому світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), мігрень є третьою найпоширенішою хворобою у світі та шостою за кількістю втрати працездатності. Мігрень - це виснажливий головний біль, який, зазвичай, діагностується лікарями на основі клінічної історії та виключення інших типів головного болю. Загалом існує два основних типи мігрені – з аурою та без. Результати огляду в Європі показали, що поширеність мігрені становить близько
14,7%, майже вдвічі більше жінок, ніж чоловіків.

Мігрень – це хронічне неврологічне захворювання, що характеризується нападами пульсуючого, часто одностороннього головного болю, який посилюється внаслідок фізичної активності і супроводжується фотофобією, фонофобією, нудотою, блюванням. Мігрень є третім за поширеністю захворюванням у світі (після карієсу зубів і головного болю напруги) з глобальною поширеністю в 14,7 %. Проблеми з мовою при мігрені можна віднести до аури мігрені. Лікарі називають цей симптом «транзиторною афазією», тимчасовим розладом спілкування, що характеризується труднощами пошуку слів. Люди з транзиторною афазією мають проблеми зі складанням слів, щоб говорити або писати, розуміти те, що говорять інші та розуміти прочитане.
Коли вони намагаються говорити, слова виходять спотвореними та нерозбірливими. Спотворена
мова може бути частиною фази аури мігрені для деяких людей. Симптоми аури виникають перед
або під час фази головного болю мігрені. Труднощі з мовленням можуть бути симптомом будьякого з трьох підтипів мігрені – мігрень з аурою, геміплегічна мігрень, мігрень зі стовбуровою аурою. Симптоми аури виникають перед або під час фази головного болю мігрені. Мігренозну афазію необхідно диференціювати з афазією при інших захворюваннях – ГПМК,ЧМТ та інших. Це невідкладний і важливий симптом, якщо він ще не був діагностований. Тому таких хворих треба вчасно діагностувати та лікувати.
Матеріали та методи. Проведена робота ґрунтується на даних ретроспективного аналізу пацієнтів з мігренню, які спостерігались в медичному центрі Дельта Мед у 2020–2022 роках.
Результати. На основі проаналізованих даних отримано наступні результати: мігренозна дизфазія спостерігалася у 7 пацієнтів з 53 , стать жінки/чоловіки 71 % / 29 %; вік – від 18 до 32 років. Консультація невролога проводилась у всіх пацієнтів; діагноз мігрені у пацієнтів виставлений згідно з критеріями Міжнародної класифікації головного болю (ICHD-3). У 7 пацієнтів діагностовано мігрень з аурою(у 2 – геміплегічна мігрень, у 2 – мігрень зі стовбуровою аурою, у 3 – з афатичною). У всіх пацієнтів відзначалась дизфазія в період аури, проте у 2 пацієнтів нечіткість мови спостерігалась ще деякий час і на фоні болю. Інструментальне дослідження: МРТ проведено у всіх 7 пацієнтів. У 3 з них на МРТ виявлено вогнища гліозу. У
неврологічному статусі вогнищевої неврологічної симптоматики не виявлено. Хворі відмічали, що
труднощі з пошуком правильного слова були одним з найбільш страшних, бентежних і неприємних симптомів мігрені. Не кажучи вже про те, що це зазвичай супроводжується різким болем, нудотою, можливими симптомами зорової аури та безліччю інших виснажливих симптомів.
Висновки. Згідно з результатами проведеного дослідження мігренозна афазія з більшою частотою виникає у жінок, пацієнтів молодого віку (20–30 років). Мігренозна афазія проявляється специфічною клінічною симптоматикою, певною МРТ картиною, що служить важливим діагностичним критерієм у практиці лікаря. Труднощі з пошуком правильного слова можуть бути одним із найбільш страшних, бентежних і неприємних симптомів мігрені. У більшості випадків мігренозна афазія була скороминучою, проте її наявність потребує пильної уваги лікаря, особливо тривожним цей симптом є за наявності неврологічного дефіциту